Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ks. Halík: Wiara jest czymś dużo większym niż poglądy i przynależność kościelna

Ks. Tomáš Halík podczas odbierania Medalu Świętego Jerzego 23 listopada 2019 roku w Krakowie. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

Bóg nie jest mścicielem, którego wzywają niektórzy pobożni ludzie, aby karał tych, których oni nienawidzą – pisze ks. Tomáš Halík w „Gazecie Wyborczej”.

„Gazeta Wyborcza” wydrukowała na święta tekst „Religia to nie biznes z Bogiem” ks. Tomáša Halíka w tłumaczeniu Tomasza Dostatniego OP.

Czeski teolog przypomina w nim, że „Jezus występował przeciw religii jako kupczeniu z Bogiem, przeciw jej rozumieniu jako biznesu zgodnego z logiką kupców i kasjerów wymieniających pieniądze: «coś za coś». Przeciw religii, która chce skłonić Boga, aby spełnił naszą wolę”.

Wesprzyj Więź.pl

Zbawienie otrzymujemy tymczasem „PRZEZ WIARĘ. Nie JAKO ZAPŁATĘ za swą wiarę, na zasadzie: zbawiony będzie tylko ten, kto wyznaje prawidłową (katolicką czy protestancką) religię”. 

„Wiara jest czymś dużo większym niż poglądy i przynależność kościelna. Jest otwartością naszego życia, myśli i serca. To BRAMA, przez którą Bóg może wejść do naszego życia” – zaznacza ks. Halík. „Przez nią może wlać się do niego Boża łaska, Boża energia przełamująca nasze znużenie, prąd życia Bożego nawadniający wysuszoną pustynię naszego życia, Boże światło rozświetlające ciemności, Boża radość rozwiewająca nasz smutek, Boża siła przełamująca nasze słabości i bezsilność” – dodaje.

Odnosząc się bezpośrednio do Wielkanocy, duchowny zwraca uwagę, że „przesłanie o zmartwychwstaniu to nie odpowiedź na pytanie, co się stało z ciałem Jezusa. Zwycięstwo Jezusa nad śmiercią jest przede wszystkim wezwaniem do przemiany naszego życia, wezwaniem, byśmy powstali z grobu naszego egoizmu do nowości autentycznej egzystencji”.

„Bóg nie jest mścicielem, jest zbawicielem, Bogiem miłującym. Nie jest katem, którego wzywają niektórzy pobożni ludzie, aby karał tych, których oni nienawidzą. Taki Bóg jest tylko projekcją ich nienawiści i strachu” – podkreśla czeski myśliciel.

I przekonuje: „Dzisiaj potrzebujemy uzdrawiającej miłości i nadziei, a nie straszenia bogiem pomsty”.

Wesprzyj Więź

Ks. Tomáš Halík jest teologiem i socjologiem, profesorem Uniwersytetu Karola w Pradze, eseistą. Był doradcą czeskiego prezydenta Václava Havla. Laureat Nagrody Templetona w roku 2014. W Polsce ukazało się wiele jego książek, m.in.: „Wzywany czy niewzywany, Bóg się tutaj zjawi”, „Cierpliwość wobec Boga”, „Chcę, abyś był”, „Dotknij ran: duchowość nieobojętności”, „Teatr dla aniołów: życie jako religijny eksperyment”.

Przeczytaj też: Jak uratować Święta? Z pomocą przychodzi Dante

DJ

Podziel się

2
Wiadomość

O ileż trudniej kochać niż nienawidzić!
O ileż łatwiej krzyczeć o swojej wierze na rynku niż stosować ją w czterech ścianach….
O ileż łatwiej katolikiem w koloratce niż chrzesijaniem w krawacie….

O ileż łatwiej mówić o miłości i obiecywać zbawienie a nawet naprawę charakteru dzięki modlitwie i poddaniu się kierownictwu duchowemu niż zachowywać się przyzwoicie wobec bliźnich.