Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Polak skomentował sankcje dla biskupów Głódzia i Janiaka w amerykańskim Crux

Bp Edward Janiak (z lewej) i abp Sławoj Leszek Głódź. Fot. Episkopat.pl

Gdy przypadki wykorzystywania seksualnego nie są odpowiednio badane w diecezjach, ma to swoje konsekwencje. Papież Franciszek wyciąga te konsekwencje właśnie teraz – mówi abp Wojciech Polak.

Abp Wojciech Polak, prymas Polski i delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw ochrony dzieci i młodzieży, wypowiedział się wczoraj w Crux, niezależnym amerykańskim portalu katolickim wydawanym w Watykanie, w sprawie sankcji, które Stolica Apostolska nałożyła na abp. Sławoja Leszka Głódzia (oskarżanego o zaniedbania w sprawach pedofilii i mobbing) i bp. Edwarda Janiaka (za tuszowanie pedofilii).

Wesprzyj Więź.pl

Obaj hierarchowie otrzymali nakaz zamieszkania poza swoją diecezją (Głódź – gdańską, Janiak – kaliską), zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji oraz nakaz wpłaty z osobistych funduszy na rzecz Fundacji Świętego Józefa.

Zdaniem abp. Polaka decyzje papieża oznaczają, że „odpowiedzialność biskupów nie jest pustym hasłem”. „Gdy przypadki wykorzystywania seksualnego nie są odpowiednio badane w diecezjach, ma to swoje konsekwencje. Papież Franciszek wyciąga te konsekwencje właśnie teraz” – komentuje prymas.

Sankcje powinny być według niego lekcją dla każdego biskupa. „Ja odbieram je jak najbardziej osobiście. Odczytuję je w ten sposób: troska o osoby skrzywdzone przez duchownych, wysłuchiwanie ich zgłoszeń, a także wymierzanie sprawiedliwości jest częścią misji miłosierdzia, którą wypełnia każdy biskup” – mówi abp Polak.

Dla nowych biskupów Kalisza (bp. Damiana Bryla) i Gdańska (abp. Tadeusza Wojdy) prymas formułuje rady: „Najważniejszą rzeczą jest, by pasterzowali zgodnie z sercem Jezusowym, aby kochali swoją owczarnię, a ta miłość to dbanie o najmniejszych – stawianie na pierwszym miejscu osób skrzywdzonych, które rozpaczliwie potrzebują pomocy i opieki”. Autorką tekstu w Crux jest dziennikarka Redakcji Katolickiej TVP Paulina Guzik, stała współpracowniczka amerykańskiego portalu, współpracująca również z Więź.pl.

Wcześniej w Radiu Plus abp Polak powiedział jeszcze, że „każdy z zainteresowanych biskupów został przez Ojca Świętego osobiście poinformowany i to na pewno w sposób bardziej całościowy niż my zostaliśmy poinformowani w komunikacie [nuncjatury]”.

Wesprzyj Więź

Abp Polak nie chciał jednak powiedzieć, czy jego zdaniem zastosowane sankcje są właściwe. Odpowiedział, że nie może się wypowiadać o ich adekwatności, gdyż nie zna prowadzonych przez Stolicę Apostolską procesów. Zaznaczył, że jest to suwerenna decyzja papieża Franciszka i szczegóły obu spraw może ujawnić tylko on”.

Przeczytaj także: Głódź, Janiak i Al Capone

JH

Podziel się

6
2
Wiadomość