Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Papież obniża pensje personelu Stolicy Apostolskiej, w tym kardynałów i księży

Fot. Mazur/catholicnews.org.uk

Od 1 kwietnia wynagrodzenie pracujących w Watykanie kardynałów zostanie zmniejszone o 10 proc., innych przełożonych o 8 proc., natomiast o 3 proc. – duchownych i zakonników.

W Watykanie ukazał się list apostolski papieża Franciszka w formie motu proprio dotyczący ograniczenia wydatków na wynagrodzenia personelu Stolicy Apostolskiej, Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i innych powiązanych instytucji.

Wesprzyj Więź.pl

W dokumencie papież podkreśla, że od kilku lat w bilansie Stolicy Apostolskiej zaznacza się wyraźny deficyt. Sytuacja gospodarcza pogorszyła się dodatkowo w wyniku pandemii COVID-19, zaś koszty personelu stanowią znaczącą pozycję wydatków w budżecie Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego.

Dlatego od 1 kwietnia wynagrodzenie kardynałów zostanie zmniejszone o 10 proc., w stosunku do ostatniej wypłaty. Wynagrodzenie innych przełożonych zostanie od tego dnia zmniejszone o 8 proc., natomiast księży i zakonników – o 3 proc.

Obniżki tej nie stosuje się, jeżeli dana osoba udowodni, że nie jest w stanie ponieść stałych wydatków związanych ze swoim zdrowiem lub zdrowiem krewnych do drugiego stopnia pokrewieństwa.

Ponadto w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2023 r. Stolica Apostolska zawiesza naliczanie dwuletnich dodatków za wysługę lat dla wymienionych wyżej osób.

Wesprzyj Więź

Na COVID-19 (zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2) zachorowało na świecie dotychczas 124 mln osób, zmarło 2,74 mln. W samych Włoszech zachorowało 3,42 mln osób, zmarło 106 tys.

Przeczytaj też: Bóg artysta, papież Franciszek i gobelin ludzkich losów

KAI, DJ

Podziel się

1
1
Wiadomość