Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Legioniści Chrystusa publikują nazwiska 27 duchownych, którzy skrzywdzili 170 małoletnich

Msza św. podczas kapituły generalnej legionistów w Rzymie, styczeń 2020 r. Fot. Legionarios de Cristo

Większość skrzywdzonych to chłopcy w wieku 11-16 lat. Żadna ze spraw nie dotyczy wydarzeń po 2016 roku.

Legioniści Chrystusa opublikowali nazwiska 27 księży ze swego zgromadzenia, którzy w latach 1941-2020 dopuścili się wykorzystywania seksualnego 170 małoletnich.

Dane te zawiera doroczny raport sporządzony na podstawie dokumentacji spraw znajdujących się w sądach cywilnych i kościelnych, a także nowych informacji, uzyskanych już po publikacji raportu z grudnia 2019 r., który obejmował lata 1941-2019.

Oba raporty są częścią „drogi odnowy”, którą zgromadzenie podjęło po ujawnieniu przestępstw seksualnych swojego założyciela, o. Marciala Maciela Degollado (1920-2008). On sam jest winien około 60 znanych przypadków wykorzystywania seksualnego. W 2006 r. Benedykt XVI zakazał mu pełnienia czynności kapłańskich.

Z najnowszego raporty wynika, że większość przypadków wykorzystywania dotyczyła chłopców w wieku 11-16 lat. Wobec około 50 skrzywdzonych podjęto już kroki mające na celu naprawienie wyrządzonego zła. Zgromadzenie deklaruje, że jest otwarte na takie same działania wobec pozostałych osób, które wyrażą takie pragnienie.

Z 27 sprawców 16 zostało kanonicznie ukaranych, wobec ośmiu toczą się obecnie procesy kanoniczne. Jeśli natomiast chodzi o świecki wymiar sprawiedliwości, trzech sprawców zmarło bez osądzenia, dwóch zostało skazanych w procesach karnych. Pozostali nie zostali postawieni przed sądem, jak wyjaśniono, z różnych powodów, na przykład z racji różnego prawodawstwa w poszczególnych krajach.

Jednocześnie autorzy raportu podkreślają, że dotychczas do Legionistów Chrystusa nie wpłynęły żadne zgłoszenia dotyczące przypadków wykorzystywania seksualnego po 2016 r. Zaś 27 sprawców to niecały 2 proc. wszystkich członków zgromadzenia, których jest 1380.

Wesprzyj Więź

Z kolei spośród 74 legionistów, którzy dopuścili się nadużyć, gdy byli nowicjuszami lub zakonnikami w czasie formacji – wymienionych w poprzednim raporcie za lata 1941-2019 – 60 (czyli 81 proc.) nie zostało wyświęconych na księży w zgromadzeniu. W 2020 roku badano pozostałe 14 przypadków tych, którzy święcenia otrzymali.

Przeczytaj też: Czy należy rozwiązać Legionistów Chrystusa?

KAI, DJ

Podziel się

1
Wiadomość

ciekawe co Jezus powiedziałby o takich “legionistach”, którzy jak na ironię nazywają się Jego Legionistami. Czy bardziej nie przysługuje im imię wyrzuconego przez Jezusa złego ducha o nazwie Legion? Przypominam, że Jezus w akcie miłosierdzia pozwolił Legionowi wstąpić w stado świń i utonąć w morzu. Ci “Legioniści’ zrobili to samo (w sensie wstąpienia) tylko bez potrzeby pomocy ze strony Mistrza, któremu rzekomo służyli!