Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Po przyjęciu Jacka Międlara do SDP dziennikarze apelują do prezesa Krzysztofa Skowrońskiego ustąpienie z funkcji

Krzysztof Skowroński. Fot. Media Wnet / na licencji CC BY-SA 2.0

Krzysztof Skowroński stracił nasze zaufanie i domagamy się dymisji – pisze ośmioro członków Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Gdy niecały tydzień temu Jacek Międlar, były ksiądz, nacjonalista i antysemita, pochwalił się na Twitterze legitymacją Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w środowisku dziennikarskim zawrzało.

Wesprzyj Więź.pl

„Po przyjęciu Jacka Międlara do SDP, sprawa wydaje się jasna. Nikt, kto się uważa za przyzwoitego człowieka, nie może tam dłużej zostać” – komentował na Facebooku Cezary Łazarewicz, dziennikarz i laureat Nagrody Literackiej „Nike” za książkę „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”.

Wprawdzie prezes SDP Krzysztof Skowroński tłumaczy swój podpis na legitymacji Międlara „biurokratycznym błędem proceduralnym”, uznaje też, że Oddział Dolnośląski SDP przyjął nowego członka z pominięciem zapisanych w statucie procedur i przeprasza za sytuację, ale Międlar zarzuca mu kłamstwo i publikuje opinię Komisji Członkowskiej z uzasadnieniem decyzji o przyjęciu „dziennikarza”. W tym samym czasie promuje swoją ostatnią książkę „Polska w cieniu żydostwa”.

W reakcji na przyjęcie Międlara, a także na obecność w SDP Tomasza Greniucha – znanego z zaangażowania w ONR – oraz na zarządzanie majątkiem organizacji przez Skowrońskiego, grupa członków stowarzyszenia napisała apel do prezesa o ustąpienie z pełnionej funkcji. Publikujemy go poniżej.

Apel o rezygnację prezesa SDP

My niżej podpisani członkowie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich apelujemy do Prezesa Krzysztofa Skowrońskiego o rezygnację z zajmowanej funkcji.

W ostatnich dniach zostały ujawnione fakty, które odbiły się niekorzystnie na wizerunku Prezesa SDP, jak i całego Stowarzyszenia. W przestrzeni publicznej pojawiły się także zarzuty dotyczące niewłaściwej troski o majątek i zarządzanie Stowarzyszeniem, na co w ostatnich miesiącach zwracało uwagę kilku członków Zarządu Głównego.

Dnia 12 marca opinia publiczna dowiedziała się o skandalicznych decyzjach i nieprawidłowościach związanych z przyjmowaniem nowych członków – Tomasza Greniucha i Jacka Międlara. Tłumaczenia Prezesa, który twierdzi, że nie miał świadomości, jaki dokument podpisuje, są nie do obrony.

Wesprzyj Więź

W związku z powyższymi faktami oświadczamy, że Krzysztof Skowroński stracił nasze zaufanie i domagamy się dymisji Prezesa SDP z zajmowanej funkcji.

Krystyna Mokrosińska – honorowa Prezes SDP;
Olga Braniecka – b. przew. Komisji Rewizyjnej Oddziału Warszawskiego SDP;
Ireneusz St. Bruski – członek Zarządu Głównego SDP;
Marek Palczewski – b. członek Zarządu Głównego SDP;
Barbara Rogalska – b. prezes Oddziału Warszawskiego SDP;
Andrzej Tomczak – b. skarbnik Zarządu Głównego SDP;
Zofia Zubczewska – członek SDP;
Stefan Zubczewski – b. przew. Komisji Członkowskiej OW SDP

Warszawa, 17 marca 2021 r.

Podziel się

2
Wiadomość