Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Arkadiusz H. skazany na trzy lata bezwzględnego więzienia

Ksiądz Arkadiusz H. w sądzie rejonowym w Pleszewie 2 marca 2021. Fot. Piotr Żytnicki / Agencja Gazeta

Ksiądz znany z „Zabawy w chowanego” braci Sekielskich ma także 10-letni zakaz pracy z dziećmi i młodzieżą. Wyrok nie jest prawomocny.

Proces trwał przed sądem w Pleszewie od ubiegłego wtorku. Już pierwszego dnia ks. Arkadiusz H. przyznał się do winy i prosił o wybaczenie.

Prokurator żądał sześciu lat więzienia, obrońca – półtora roku w zawieszeniu. Sąd wydał dziś wyrok trzech lat bezwzględnego więzienia. Ks. H. ma też zakaz pracy z dziećmi i młodzieżą na 10 lat. Wyrok nie jest prawomocny.

Wesprzyj Więź.pl

Historię ks. H. przedstawia film „Zabawa w chowanego”. Trójka dorosłych mężczyzn – Jakub i Bartłomiej Pankowiakowie oraz Andrzej Hurny – opowiada w nim, jak została wykorzystana. Byli wówczas ministrantami w dwóch parafiach diecezji kaliskiej: w Sycowie i Pleszewie.

Prokuratura ustaliła, że na przestrzeni lat Arkadiusz H. miał dopuścić się wykorzystania co najmniej ośmiu osób. Tylko jedna sprawa – dotycząca Barłomieja Pankowiaka, który w chwili molestowania miał 8 lat – nie uległa przedawnieniu, i na tej podstawie prokurator skierował akt oskarżenia wobec ks. H. do sądu.

Kilka dni temu Jakub Pankowiak w poruszającej rozmowie z nami przyznał, że przebaczył swojemu krzywdzicielowi. „Chciałem i chcę, by poniósł karę, ale też, by miał okazję – mówiąc językiem religijnym – do nawrócenia, odpokutowania swoich zbrodni. Po prostu chcę, by umarł jak człowiek, a nie jak synonim «pedofila». To dla mnie naprawdę istotne” – mówił.

„Nie stresuję się tym, czy H. dostanie dwa i pół, pięć czy dziesięć lat, wszystko mi jedno, naprawdę. Ten wyrok będzie uznaniem, że to, co nam robił, wydarzyło się naprawdę; że nie jesteśmy kłamcami, wyłudzaczami, oszustami, a z takimi określeniami musieliśmy się mierzyć od czasu występu w filmie braci Sekielskich” – dodawał.

16 maja 2020 r., w dniu emisji filmu braci Sekielskich, kaliska kuria wydała komunikat, w którym informowała, że wobec Arkadiusza H. toczy się postępowanie kanoniczne, zaś on sam „został suspendowany przez Biskupa Kaliskiego, zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej (zakaz sprawowania sakramentów i noszenia stroju duchownego) za postępowanie, które miało mieć miejsce w latach 1994-2000”.

Wesprzyj Więź

Przypomnijmy, że zaniedbania bp. Edwarda Janiaka w sprawie ks. H. doprowadziły do jego odwołania. W czerwcu 2020 r. administratorem diecezji kaliskiej został abp Grzegorz Ryś, w styczniu br. papież Franciszek mianował bp. Damiana Bryla nowym ordynariuszem kaliskim.

Przeczytaj też: Jestem owcą, którą porzucili pasterze mojego Kościoła

DJ

Zranieni w Kościele

Podziel się

2
Wiadomość