Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Drodzy skrzywdzeni Siostry i Bracia, jesteście zranieni, ale nie opuszczeni”. Dwa lata Inicjatywy „Zranieni w Kościele”

Fot. Sasha Freemind / Unsplash

10 marca mijają dwa lata od powstania Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Tego dnia jej organizatorzy zapraszają do wspólnej modlitwy za skrzywdzonych oraz na konferencję prasową.

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Tworzą je świeccy z Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Laboratorium „Więzi” oraz Fundacji Pomocy Psychologicznej „Pracownia Dialogu”.

Dyżury trwają w każdy wtorek w g. 19-22.

Wesprzyj Więź.pl

W przyszły tygodniu mija druga rocznica utworzenia Inicjatywy. W związku z tym w środę 10 marca Zespół Koordynujący Inicjatywy zaprasza wszystkich chętnych do modlitwy w intencji osób, które doświadczyły przemocy seksualnej ze strony ludzi Kościoła. Nabożeństwo odbędzie się o g. 19:30 w kościele św. Michała Archanioła w Warszawie przy ul. Puławskiej 95. Całość będzie transmitowana na kanale parafii św. Michała na YouTubie.

„Osoby zranione wykorzystaniem seksualnym w Kościele doświadczyły trudnego do wyobrażenia cierpienia. Pragniemy modlić się za nie i z nimi. I prosić o siłę dla nich i czułość wobec samych siebie. Chcemy, aby nasza modlitwa była znakiem, że każda zraniona osoba jest w Kościele chciana i bardzo oczekiwana. Drodzy skrzywdzeni Siostry i Bracia, jesteście zranieni, ale nie opuszczeni” – podkreślają koordynatorzy Inicjatywy „Zranieni w Kościele”.

Tego samego dnia o 11:00 w siedzibie Katolickiej Agencji Informacyjnej w Warszawie (skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9) odbędzie się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele Inicjatywy przedstawią podsumowanie drugiego roku działalności.

Zaprezentowane zostaną zarówno informacje statystyczne, jak i aktualne postulaty wynikające z działalności środowiska wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele.

W konferencji będą uczestniczyć: dr Barbara Smolińska, prezes Fundacji Pomocy Psychologicznej „Pracownia Dialogu”, Jakub Kiersnowski, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Robert Fidura (heraldyk, ps. Wiktor Porycki), ks. Grzegorz Michalczyk, krajowy duszpasterz środowisk twórczych. Całość poprowadzi Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”, rzecznik prasowy Inicjatywy „Zranieni w Kościele”.

Koordynatorzy Inicjatywy informują, że podczas drugiego roku działalności odbyły się 52 dyżury telefonu wsparcia, który był czynny ponad 174 godziny (dodatkowo numer asystencki 208 godzin). Dyżur pełniło łącznie 10 konsultantów i 2 asystentki. Odebrali 168 telefonów, 96 razy dzwoniły kobiety, a 72 razy mężczyźni. Do prawnika przekazano 13 spraw.

Wśród dzwoniących przeważają kobiety. Coraz częściej zdarza się, że dzwonią zakonnice i zakonnicy (7 zgłoszeń) – poza przemocą seksualną zgłaszają mobbing. Częściej dzwonią również osoby, które w przeszłości informowały już o swojej sprawie władze kościelne, ale skarżą się na przedłużające się postępowanie i brak informacji na jego temat.

W sumie od marca 2019 r. do lutego br., odbyło się 101 dyżurów, podczas których 13 psychoterapeutek i psychoterapeutów odebrało 289 telefonów.

W maju ub.r. abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, napisał do wszystkich proboszczów list z prośbą o wywieszenie w gablotach informacyjnych plakatu Inicjatywy „Zranieni w Kościele” oraz przekazanie w ogłoszeniach duszpasterskich informacji o numerze telefonu i terminie dyżuru.

Plakat można także pobrać i wydrukować samemu w formatach A3 albo A4.

Od września ub.r. działa w Warszawie grupa wsparcia dla osób zranionych. Prowadzą ją profesjonalne psychoterapeutki związane z „Pracownią Dialogu”.

Wesprzyj Więź

Inicjatywę „Zranieni w Kościele” można wesprzeć tutaj.

Przeczytaj też: Walka o Kościół, nie o siebie

Materiały prasowe ZwK, DJ

Zranieni w Kościele

Podziel się

Wiadomość