Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Księża dziękują Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy

Jerzy Owsiak podczas 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 31 stycznia 2021 r. Fot. Marcin Michoń

Wyrażamy nasze ubolewanie i zwyczajny ludzki wstyd z powodu niewłaściwego traktowania wolontariuszy WOŚP przez część ludzi Kościoła – pisze grupa duchownych.

31 stycznia odbył się 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na wsparcie oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy zebrano ponad 127 mln zł.

Wesprzyj Więź.pl

Opinię publiczną zbulwersował umieszczony w internecie film, na którym widać, jak ksiądz z parafii św. Szczepana w Krakowie przegania spod kościoła wolontariuszkę WOŚP słowami: „Won stąd! Wara stąd!”. Za jego słowa przeprosił już proboszcz, ks. Leszek Garstka. „Składamy wyrazy ubolewania i przepraszamy Wolontariuszkę i Wszystkich, których te słowa i zachowanie kapłana obraziły, a które nie powinny nigdy mieć miejsca” – napisał w oświadczeniu na stronie parafii. Z kolei ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik prasowy krakowskiej kurii, w rozmowie z Onetem nazwał zdarzenie „incydentem” i zapewnił: „Pod większością kościołów w naszej diecezji jak co roku stali wolontariusze i zbierali datki na WOŚP. Często byli także wspierani przez księży z poszczególnych parafii”.

Publikujemy w całości tekst grupy księży, którzy dziękują Wielkiej Orkiestrze za jej działania.

*

Jako duchowni pracujący w różnych środowiskach pragniemy wyrazić szczerą wdzięczność panu Jerzemu Owsiakowi i wszystkim osobom zaangażowanym w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy za ich pracę i entuzjazm. „Działalność charytatywna ma sens tylko wtedy, gdy angażuje serce” – powiedział papież Franciszek. Szczególne słowa uznania za serce wkładane w działania Orkiestry kierujemy do wszystkich wolontariuszy, wśród których są także nasi parafianie, studenci i uczniowie.

Chcemy o tym powiedzieć głośno, ponieważ z niepokojem dostrzegamy wiele działań i słów, które w ostatnich latach zmierzają konsekwentnie do obniżenia zaufania społecznego, jakim słusznie cieszy się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Z bólem patrzymy na próby zdyskredytowania jednej z największych w naszym kraju organizacji charytatywnych. Coroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jeszcze do niedawna był jednym z nielicznych wydarzeń łączących niemal wszystkich Polaków. Ze smutkiem stwierdzamy, że również w tej sprawie Polacy zostali podzieleni na wrogie sobie grupy.

Wielu z nas, zwykłych księży, w różny sposób od samego początku istnienia WOŚP aktywnie włącza się w jej działania. Pragniemy wyraźnie przypomnieć, że chociaż każdy człowiek ma prawo do własnej opinii, to nikt nie ma prawa krzywdzić innych kłamstwem, powielaniem półprawd i rozpowszechnianiem na ich temat nieprawdziwych informacji. Dlatego stanowczo sprzeciwiamy się kierowaniu insynuacji pod adresem pana Jerzego Owsiaka i przedstawianiu działań podejmowanych przez jego fundację jako niegodnych zaufania.

Wyrażamy również nasze ubolewanie i zwyczajny ludzki wstyd z powodu niewłaściwego traktowania wolontariuszy WOŚP przez część ludzi Kościoła. Każdego roku dochodzi bowiem do incydentów, które są nie tylko gorszącym zaprzeczeniem postawy ewangelicznej, ale również bulwersującym brakiem elementarnych zasad kultury.

ks. Kazimierz Bednarek
o. Maciej Biskup OP
ks. Adam Boniecki
ks. Andrzej Bronk SVD
ks. Przemysław Bukowski SCJ
ks. Adam Dobek
o. Tomasz Dostatni OP
ks. Rafał Figiel
ks. Michał Gławdel
ks. Jacek Granatowski SJ
o. Paweł Gużyński OP
ks. Andrzej Jastrzembski
o. Cezary Jenta OP
ks. Leszek Jędrzejewski SAC
o. Wojciech Jędrzejewski OP
ks. Dariusz Kaczor
Agnieszka Kaflińska OV
ks. Ireneusz Kliche
ks. Mateusz Koszałka
ks. Krzysztof Konwerski
ks. Grzegorz Kramer SJ
ks. Juliusz Krawiecki
ks. Maciej K. Kubiak
ks. Wojciech Kubisiak
ks. Arkadiusz Lechowski
ks. Andrzej Luter
ks. Przemysław Malinowski
ks. Czesław Marchewicz CR
ks. Sebastian Mazur
ks. Krzysztof Mądel SJ
br. Marcin Mistur SDC
o. Wojciech Mittelstaedt SVD
o. Marcin Mogielski OP
ks. Krzysztof Niedałtowski
ks. Wacław Oszajca SJ
ks. Vitaliy Osmolovskyy SJ
ks. Leonard Antoni Pawlak
ks. Andrzej Perzyński
Ks. Andrzej Pęcherzewski
ks. Eligiusz Piotrowski
ks. Jacek Prusak SJ
ks. Wiesław Przyczyna
ks. Bartosz Rajewski
ks. Janusz Roman
o. Sławomir Rzepka SVD
ks. Aleksander Seniuk
ks. Jacek Siepsiak SJ
ks. Stanisław Skobel
ks. Waldemar Sondka
ks. Kazimierz Sowa
ks. Andrzej Stefański
ks. Sławomir Szczyrba
ks. Andrzej Szostek
ks. Alfred Wierzbicki
ks. Marek Wirkus
ks. Adam Wróblewski
ks. Tomasz Michał Zieliński

Popierają nas także:

Wesprzyj Więź

Andrzej Zoll
Fryderyk Zoll
Maria Kłańska
Jacek Korpik
Mateusz Sokulski
Tadeusz Wróblewski
Magdalena Cronin
Joanna i Wojciech Tischner
Janusz Kaczmarek
Elżbieta Drożyńska
Mateusz Sokulski
Joanna Kasperska
Robert Gostkowski
Leszek Kamiński
Damian Wnukowski
Janina i Michał Galas

Zachęcamy księży, siostry zakonne i świeckich, którzy utożsamiają się z treścią tekstu, o zgłoszenie chęci podpisu. Można to zrobić, pisząc na adres listksiezy@gmail.com. Zachęcamy też do udostępniania tekstu w mediach społecznościowych, wraz z własnym poparciem.

Przeczytaj też: My też mówimy NIE wobec nadużyć polityków i grzechów Kościoła. Apel księży

Podziel się

407
37
Wiadomość

Szkoda tylko , że księża i biskupi milczą skandalicznym wystąpieniu prezesa partii rządzącej w kościele, kiedy to mówił o walce ze złem, czyli z wszystkimi Polakami niepopierającymi reżimu PIS

@ freejazz —– Szkoda, że uciskany przez reżim, musi aż tak kombinować i insynuować dyktatorowi – walkę ze wszystkimi Polakami przeciwnej opcji politycznej, czyli oskarżać go o wiele więcej niż on sam powiedział. To tak jakby przypisywać Watykanowi i Kościołowi zmagającymi się ze złem – walkę z ludzkością na całym świecie.

Gdybym wpisów pana Jurka na TT czy fb nie widziała, nie słyszała słów, które wypowiada, zachęty do aborcji kobiet- to nabrałabym się na ten list “zwykłych księży”. Przewidywalność zdania każdego, bycie jednookim do tego- niesamowita.

Proszę zerknąć na wpisy na TT- tam Pani znajdzie, w tym wersję” najpierw gramy dla dzieci”, potem “gramy ze Strajkiem Kobiet”- nawołujących do aborcji bez żadnych ograniczeń. Cieszę się, że nie widzę tutaj nazwiska o. Adama Szustaka (jego film o tym, jak takie listy zamęt sieją). Ale dobrze, że podpisali się- wiem na pewno za jakimi pasterzami nie iść.

@Andrzej. Strajk Kobiet jest agitacją za aborcją, na każdym proteście mówi to p. Lempart: “Żądamy aborcji na życzenie!”. Strajk Kobiet nie nawołuje do wolności, gdyż jego hasła ograniczają wolność nienarodzonych dzieci.

Jest mnóstwo fotek promujących czarne piątki, licytacja obrazka z piorunkiem – symbolu zwolenników aborcji na życzenia, wreszcie wyrażenie jedności ideowej ze Strajkiem Kobiet( ruch niszczący Kościoły oraz domagający się aborcji na życzenie). Za dużo tego, aby przykryć dobroczynnością.. – biznesem rodzinnym – rodziny Owsiaka. Gdziekolwiek się przyjrzy z bliska WOŚP i OWsiakowi, tam wątpliwości się mnożą.

Ten “katolicyzm otwarty” jak go nazywacie sprowadził niejednego z sygnatariuszy listu na manowce wiary chrześcijańskiej. Jeżeli już tak gorliwie bronicie postaw co najmniej dwuznacznych, to nie mieszajcie w głowach wierzących skoncentrowanych na nauczaniu zawartym w Ewangelii, wprowadzając swoje modyfikacje, które całkowicie odbiegają od tego o czym dotychczas niektórzy z Was, z którymi jestem poprzez internet na co dzień, nauczacie na portalach religijnych. Ojcze Wojciechu zawiódł mnie Ojciec/adresat pewnie wie o kim mówię/. Wiary nie straciłem ale nie będę już ojca słuchał.

Przeczytałam ten list z ogromnym wzruszeniem. Miło sluchać ludzi mądrych.
Żal tylko, że źli księża, których w KK niemało, mają tak zły wpływ na wierzących. Wystarczy przeczytać tu kilka postów.
Dlaczego to robią, nie wiem i nie rozumiem.
Ten Wasz list daje nadzieję, na dobro.

Ub.r. napotkałem w mediach wypowiedź “Dbajmy o WOŚP i nie pchajmy do tego polityki” . Tymczasem to przede wszystkim sam Dyrygent “wepchał” się do polityki jeszcze przed 2015 rokiem i przyczynił do obniżenia zaufania społecznego do WOŚP oraz do podzielenia ofiarodawców. Opowiadając się bowiem po stronie postępowych sił z Platformą Obywatelską na czele i walcząc kibolskim językiem z ciemnogrodem – Owsiak sprawił że część sympatyków i darczyńców poczuła się nie najlepiej i przeszła z datkami do mniej hałaśliwych “kapeli” jak np. Caritas.
Natomiast Szef Orkiestry z bojowym orężem na literkę “k” – atakował znienawidzonych polityków , kazał “wyp…ć” telewizji zadającej trudne pytania i podjudzał swoją gwardię do “gnania dziadygów”. Groził , że może “dać z baśki”albo “po ryju” . Stworzył nawet jednorazowy “Ruch wypier… w kosmos” nie dającej mu się polubić posłanki.
Przez wiele lat miał swój udział w dewastacji języka w przestrzeni publicznej, dając tym samym przykład i zachętę młodemu pokoleniu do śmielszej “ekspresji”, która znalazła obecnie najbardziej “energetyczne” spełnienie na zadymach prowadzonych przez aktyw Sióstr we wk…e . ———— Smutne, że dzisiejsi obrońcy dobrego imienia WOŚP , nie apelowali zawczasu do J. Owsiaka , aby nie wchodził na drogę polityki, która nie zawsze korzystnie wpływa na dobroczynną działalność. Że znacznie wcześniej nie starali mu się wytknąć gorszące, niekulturalne występki. Szkoda też, że sprzeciwiając się insynuacjom i działaniom przedstawiających Fundację jako niegodną zaufania – nie wymieniają żadnego z takich przypadków.

Ciekaw jestem jakby większość tu komentujący, tudzież episkopat z abp Gądeckim na czele, zareagowali, gdyby za kilka lat, na Wielkanoc, TVP swoją “informację” o święcie ograniczyła do czterech zdań odczytanych przez spikera w połowie dziennika, że papież odprawił “pasterkę”, w czasie mszy zebrano 12 721 euro składki i że hostia miała 128 mm średnicy, i tą informację okrasiła 10-minutowym materiałem o pedofilii i innych skandalach w Kościele.

@ Wilold —– Zareagowaliby zapewne z żalem, goryczą, może z oburzeniem. Trzeba jednak przy tym “gdybaniu” pamiętać, że WOŚP choć nie promowana obecnie w tzw. publicznych mediach (które po 1989 roku pozostały środkami propagandowymi zmieniających się władz ), to nadal korzysta z przyjaznego i większego poparcia komercyjnych środków wyrazu. Może się z powodzeniem promować, odpierać zarzuty i kontratakować. Kościół zaś jeśli straci publicznego sojusznika, to nie będzie mógł liczyć na sympatię potężnych komercyjnych mediów.

@david — poraża katolicka głupota tych tłumaczeń. WOŚP nie jest organizacją przestępczą. W jej zbiórkę zaangażowane są miliony Polaków (być może wg narodowych katolików Polaków drugiego sortu, kanalii, zdradzieckich mord, a może “nie Polaków”) i to jest wystarczający powód do uczciwej i rzetelnej relacji w publicznych środkach przekazu, chyba że są one “publiczne” jak domy publiczne, czy przyzwoite jak polski Kościół abp Gądeckiego.
“Kościół zaś jeśli straci publicznego sojusznika, to nie będzie mógł liczyć na sympatię potężnych komercyjnych mediów.” – tak to ważne, jeśli polski Kościół ma być karykaturą Kościoła Chrystusowego.

@ Wilold ————————– Mnie nic nie poraziło, lecz nieco rozbawiło. Do tej pory myślałem że głupota jest jedna , a tu okazuje się, że może być katolicka , to i zapewne – ateistyczna, postępowa, zaściankowa czy demokratyczna itd.
Z ostatniego zaś zdania, nieco nadpobudliwego intelektualisty, wynika, iż depozytariuszami wzorcowej wiary katolickiej są potężne komercyjne media (z TVN na czele) i jeśli polski Kościół się nie podciągnie do wymaganego przez nie poziomu pobożności, to na ich łaskawość niech nie liczy.
Szlachetnemu demokracie coś się też pokiełbasiło z ” kanaliami, zdradzieckimi mordami i drugim sortem” , nie były te wymysły kierowane w stronę milionów, lecz jedynie w grupkę rodaków , co nie rozgrzesza występków, zmniejsza zaś ich skalę.
Podekscytowany polemista, nie rozróżnia też informacji i relacji jakie znalazły się w tzw. publicznych mediach z okazji tegorocznego finału WOŚP – od promocji i pompowania państwowych środków w organizację tego przedsięwzięcia. Które prócz wielu zalet posiada niebagatelne wady ze względu na polityczne i światopoglądowe zapędy oraz “dynamiczny” charakter szefa orkiestry ( o czym w moim wpisie powyżej) .

Ten list pokazuje, że w KK są jeszcze duchowni, którym bliżej do papieża Franciszka niż pseudokapłana z Torunia. Niestety obecna postawa hierarchów i sojusz tronu z kościołem powoduje, że coraz więcej osób od tego ostatniego odchodzi. Widać to szczególnie wśród młodego pokolenia, dla którego Jurek Owsiak jest większym autorytetem niż którykolwiek z księży, a na lekcjach religii klasy zaczynają świecić pustkami. Co będzie za kilka, czy kilkanaście lat? Orkiestra z pewnością będzie grała dalej.

Zwykli księża to w pierwszy czwartek miesiąca są z wiernymi na adoracji, a w pierwszy piątek uczciwie spowiadają, ot co 🙂
A nie zajmują się obroną twierdzy-nie-do-obronienia :), nawet używającej błyskawicy :):)

Już widzę jak ksiądz (specjalnie pisze z małej) pisze. Już znam takich jednych księży Piotrów co to z ambony grzmią o spowiedzi… Tylko że do niego nie usiądzie żaden i nie spowiada.

@Teolog Jakub. To woli Pan spowiedź u księży, którzy popierają SK i nie rozumieją co to jest Dekalog? Nie byłabym taka pewna, że do ks. Piotra nikt nie przyjdzie do spowiedzi (bo chyba tak trzeba rozumieć Pana przypuszczenie). Żeby sakrament pokuty była ważny musi być spełnione pięć warunków, w tym żal za grzechy i szczera spowiedź. Popierający WOŚP i SK będą potrafili to zrobić idąc do tych wszystkich kapłanów podpisanych wyżej? Nie sądzę, bo ci spowiednicy też im w tym nie pomogą, a może i utwierdzą w złu, skoro popierają tych, co są przeciw życiu. Zresztą było już powiedziane: Udział w SK jest grzechem. Zarówno WOŚP (przez to, że grała ze SK), jak i popierający ją księża mają na sumieniu grzech cudzy, pokazany zresztą publicznie. Takich kapłanów raczej należy unikać, jeśli chodzi o spowiedź.

Miałam przyjemność poznać dwóch duchownych podpisanych w tym liście. Pracowali w parafii z której pochodzę i na której nigdy się nie zawiodłam, zawsze pomagali potrzebującym.( z tego co wiem to jeden z nich stacjonuje tam ponownie) Pamiętam jak nie raz ksiądz po kolędzie zostawiał pieniądze rodzinom które były w trudnej sytuacji, a jak nas odwiedzał to często mama wysyłała tatę aby go gonił bo koperta nadal leżała na stole. Biorąc ślub nie było cennika, gdy chrzciłam dzieci również a wręcz musieliśmy wciskać pieniądze, a w odpowiedzi słyszeliśmy ze jesteśmy młodzi i na pewno nam się przydadzą te pieniądze. Wiara przekazywana przede wszystkim uczynkami a nie straszenie piekłem i diabłem. Najśmieszniejsze jest to że to im wkłada się słowa których nie wypowiedzieli. Ze są za zabijaniem nienarodzonych dzieci a dam sobie głowę uciąć, że to właśnie oni prędzej dadzą wsparcie rodzinom w podjęciu trudnej decyzji i więcej żyć ochronią niż Ci którzy straszą i wyzywają.

Droga pani wszyscy kaplani tak funkcjonuja od uuu lat Zyje troche na tym swiecie i co roku biegne za ksiedzem z koperta Wiec to nie nowosc Nowoscia jest wspieranie aborcji przez kaplanow Wspieranie LGBTQ a wlasnie ci naleza do tych nowych otwartych

Bardzo dobry list, niektórych osobników już w oczy szczypie, więc to tylko go ulepsza. Kościół w Polsce i tak oczywiście zostanie odcięty od państwa i szczególnie od pieniędzy i opodatkowany i skończy jak w Irlandii czy Holandii, ale miło, że jest tam kilka bardziej ogarniętych od reszty osób.

Pani Lillo, niestety we większości kościołów z którymi miałam styczność nie było ciepła i zrozumienia. Albo postępujesz tak jak mówimy albo jesteś nikim. Zapominamy że miłość , szacunek i miłosierdzie nie jest tylko dla tych co nam się podobają ale należą sie one wszystkim ludziom. Niezależnie od poglądów, wyglądu, orientacji czy bagażu życiowego który ze sobą niosą. Nie widziałam żadnej wypowiedzi aby któryś z księży wypowiedział się za aborcja. Ci duchowni wiedzą, że teraz kobiety które do tej pory mogły się zastanowić czy usunąć ciążę czy nie teraz będą się zastanawiać jak to zrobić. Więc ludzie którzy walczyli o ten zakaz będą mieć krew ma rękach dzieci nienarodzonych. Będzie ich więcej iż do tej pory. A jeśli chodzi o WOŚP to nikt nie zaprzeczał o firmach powiązanych wiem o nich i wiem jak są finansowane. Każdy ma prawo zarabiać dobrze jak wykonuje porządnie swoją pracę. Jednak jeśli spojrzeć na procent jaki jest przekazany na cele charytatywne jest on bardzo wysoki z porównaniu z innymi. Mam siostrzenice bardzo niepełnosprawną a fundacja do której należy daje dostęp tylko do konta i za to im trzeba płacić i pobierają “czynsz” od każdej wpłaconej kwoty. Ksiadz się boi do nich przychodzić. Rodzice sami żebraja o pieniądze, sami pracują ciężko żeby zdobyć darczyńców. A Ci co pomagają najwięcej maja w sobie mnóstwo dobra widzę że są szykanowani że wspierają aborcję i lgbt. Jednak wolę takich ludzi bo widzę jak postępują niż tych co potrafią krzyczeć stop a nic nie robią.

Pracowałam 5 lat w Caritas. Do dziś modlę się,aby rozwiązano tą instytucję. Myślę,że Owsiak nie dorównuje żadnemu z pracujących tam księży hipokryzją i brakiem szacunku do drugiego człowieka. Choć kazania głosili piękne