Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Szułdrzyński: Publikacja uzasadnienia wyroku TK to kolejny akt politycznego dramatu. PiS doskonale czuje się w sytuacjach domowej wojny

Policja na protestach 18 listopada 2020 r. w Warszawie. Fot. Magdalena Biejat

Gdy potrzeba narodowej zgody i współdziałania przy akcji szczepień, publikacja uzasadnienia wyroku TK dotyczącego aborcji to działanie wysoce nieodpowiedzialne. I cyniczne – pisze Michał Szułdrzyński w „Rzeczpospolitej”.

Trybunał Konstytucyjny opublikował wczoraj uzasadnienie do wyroku z 22 października, w którym uznał przepis o aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu za niezgodny z Konstytucją. Kilka godzin później, późnym wieczorem, rząd opublikował wyrok Trybunału w Dzienniku Ustaw.

Wesprzyj Więź.pl

Publikacja uzasadnienia i wyroku ponownie wznieciły protesty w kraju.

Sprawę na łamach „Rzeczpospolitej” komentuje Michał Szułdrzyński. Jego zdaniem publikacja uzasadnienia wyroku TK „jest kolejnym aktem politycznego dramatu, jaki rozgrywa się w Polsce od trzech miesięcy. Politycznego, bo trudno mieć jakiekolwiek wątpliwości, że osobą, która ponosi odpowiedzialność za tę sytuację, jest Jarosław Kaczyński”, kreator „obecnego systemu politycznego i prawnego, w którym doszło do wyroku TK”.

„PiS doskonale czuje się w sytuacjach domowej wojny, gdy jest wróg, którego można piętnować. Ogólnopolski Strajk Kobiet wezwał już do wyjścia na ulice, manifestanci z Martą Lempart na czele znów zetrą się z policją, znów pojawią się silne i złe emocje. Prezes Kaczyński musi mieć wroga, musi dzielić, budować mury i kopać rowy między Polakami. To jego polityczna metoda” – zauważa publicysta.

Podkreśla, że „w sytuacji, gdy potrzeba nam narodowej zgody i współdziałania przy akcji szczepień, bo od tego zależy nie tylko przyszłość naszej gospodarki, ale też przetrwanie narodu, to działanie wysoce nieodpowiedzialne. I cyniczne”.

Wesprzyj Więź

„Dziś akcja szczepień to kwestia życia lub śmierci kolejnych tysięcy osób. Zamiast zgody PiS znów funduje nam wojnę” – dodaje Szułdrzyński.

Przeczytaj też: Kompromis prawny to nie kompromis etyczny

DJ

Podziel się

Wiadomość

Lepsze to niz obecny stan, ktory doprowadza do wielu patologii (podziemie aborcyjne czy “turystyka” do sasiednich krajow) i samozadowolenia tych, ktorzy takie ograniczenia wprowadzaja (bo juz przeciez nie trzeba nic wiecej robic). Rzeczywiste ograniczenie aborcji polega na zupelnie czym innym niz zakazach, ale wiadomo, ze to nie jest takie latwe i trzeba o tym bardziej myslec. Zakaz sam w sobie nie spowoduje ograniczenie aborcji, tylko ograniczenie legalnych aborcji i wzrost wspominanych patologii. Lepiej zalegalizowac, miec kontrole i pelne dane tak, zeby bylo mozna na ich podstawie podjac inne dzialania, niz zakazy, ktore tak naprawde do niczego dobrego nie prowadza.

Zgłosiłeś? Bo jeszcze nikt nie przyszedł. Myślałem, że kwestie życia mają priorytet w tym kraju z kartonu i błota.

@Tomasz
Zgłosił pan już ?
Słyszał pan może o wolności słowa w Polsce czy to obce zjawisko jest dla pana ?

I ktos naprawde oczekiwal cos innego? Jak pisalem, zakaz nie znaczy, ze aborcji nie bedzie, to tylko chowanie glowy do piasku. Liczbe aborcji ograniczy dobra edukacja, dostepna antykoncepcja, wsparcie samotnych kobiet czy rodzin z niepelnosprawnymi dziecmi, dobry system adopcji itp. a nie restrykcyjne prawo. To tylko wzmocni juz istniejace patologie.

Panie redaktorze! To nie PIS chce wojny w Polsce! Prosze nie kłamać! Trybunał innego orzeczenia wydać nie mógł poniewaz Polska Konstytucja stoi po stronie życia! Ale widać Pan Konstytucji nie zna! I popublikacji pisemnej orzeczenia TK centrum legislacyjne Rzadu MA OBOWIAZEK PUBLIKACJI NIEZWŁOCZNIE KAZDEGO ORZECZENIA TK!

Czy naprawdę jest pan tak bardzo naiwny, że nie dostrzega ogromnej hipopkryzji w działaniu Kaczyńskiego i PiS? Kaczyński nie jest żadnym obrońcom życia, a jedynie rozgrywa kolejną bitwę i do tego celu potrzebne mu było to orzeczenie pseudo TK.

Jakim prawem Pan nazywa TK pseudo? Lepiej aby nas nadal PO I PSL okradalo? Jak to robiło przez 8lat? Prosze zobaczyć co dzieje się w sądach! Ci sedziowie, ktory tworzą kastę są nie do ruszenia! Uklady z komuny wiecznie żywe! Prosze się obudzić Panie Piotrze!