Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Hiszpańscy jezuici zidentyfikowali w zakonie 96 sprawców seksualnego wykorzystywania

Wewnętrzne, ponaddwuletnie dochodzenie wykazało, że 96 członków Towarzystwa Jezusowego w Hiszpanii dopuściło się przestępstw seksualnych wobec 81 osób małoletnich oraz 37 dorosłych w latach 1927-2020.

Władze hiszpańskich struktur Towarzystwa Jezusowego wyjaśniły, że śledztwo było formą „rozliczenia się z przeszłością oraz próbą prośby o wybaczenie”.

Wesprzyj Więź.pl

– Chcielibyśmy nauczyć się prosić o wybaczenie ofiary i społeczeństwo, za te nadużycia, za wyciszanie tych spraw oraz za bezpośrednią bierność lub wymazywanie tych zdarzeń – powiedział o. Antonio España, współodpowiedzialny za przygotowanie raportu. Zapewnił, że jezuici z Hiszpanii są gotowi do zadośćuczynienia „zranionym ofiarom wykorzystywania”.

W dokumencie zatytułowanym „Sprawozdanie na temat nadużyć popełnionych przez duchownych jezuickich w hiszpańskich prowincjach” zaznaczono, że w przypadku 20 proc. ofiar doszło do więcej niż jednego nadużycia na tle seksualnym. W raporcie nie pojawiło się żadne nazwisko duchownego, który miał dopuszczać się tych czynów.

Wesprzyj Więź

Raport jest efektem rozpoczętego w 2019 r. dochodzenia wewnątrz hiszpańskich struktur Towarzystwa Jezusowego dotyczących nadużyć seksualnych, w które uwikłani byli członkowie tego zakonu. Jedną z form nawiązywania kontaktu z ofiarami przestępstw był udostępniony w internecie przez jezuitów adres mailowy.

Przeczytaj także: Abp Paetz, papież Jan Paweł II i odpowiedzialność

KAI, JH

Podziel się

3
1
Wiadomość

According to the document, 48 of the 65 Jesuits who abused children are dead. Four of the surviving abusers are no longer Jesuits and 13 have been prevented from working with children pending the outcome of civil or canonical cases, or have already been ordered to cease their ministry and sent to isolated Jesuit communities.

The order said the 96 Jesuits who carried out abuse of children and adults between 1927 and 2020 represented 1.08% of its members over the period.