Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Nie żyje ks. Alfons Skowronek

Wybitny teolog i ekumenista miał 92 lata.

Urodził się 26 stycznia 1928 w Piekarach Śląskich. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1954. W 1964 obronił pracę doktorską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1970 habilitował się na Uniwersytecie w Münster i w tym samym roku został pracownikiem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1977, tytuł profesora zwyczajnego w 1985.

Wesprzyj Więź.pl

Przez wiele lat był kierownikiem Katedry Teologii Ekumenicznej ATK oraz członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu (1977-1996) i Podkomisji ds. Dialogu z Kościołami zrzeszonymi w Polskiej Radzie Ekumenicznej (1978-1996). Od 1970 należał do redakcji pisma „Concilium”. W 1996 został duszpasterzem gminy niemieckojęzycznej w Warszawie.

Autor kilkunastu książek, w tym pięciotomowej sakramentologii w ujęciu ekumenicznym, a także „Sakrament in der evangelischen Theologie der Gegenwart” (Sakrament we współczesnej teologii ewangelickiej), „Aniołowie są wśród nas”, „Kim jest Jezus z Nazaretu?”, „Kościół w burzliwych czasach”, „Teologia w czasach kryzysu”, „Światła ekumenii”, „Odkrywanie jedności”, „Teologiczne zbliżenia: węzłowe problemy Vaticanum II w aspekcie ekumenicznym”. Udzielił także Andrzejowi Kowzanowi wywiadu rzeki „O wierze i teologii współczesnego Kościoła”.

Wesprzyj Więź

Od 2013 ks. Skowronek mieszkał w Domu Księży Emerytów archidiecezji warszawskiej w Kiełpinie.

Zostanie pochowany w środę, 23 grudnia, na cmentarzu w podwarszawskich Laskach, nieopodal Zakładu dla Ociemniałych, założonego przez matkę Różę Czacką.

KAI, DJ

Podziel się

2
Wiadomość