Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Więź” uruchamia portal, wypuszcza podcastowy reportaż śledczy i zimowy numer kwartalnika

„Więź”, zima 2020

Na Więź.pl redakcja łączy bieżące informacje i publicystykę z kwartalnikiem, wydawnictwem i think tankiem.

Odtąd wszystkie inicjatywy Towarzystwa „Więź” – serwis informacyjno-publicystyczny, kwartalnik, wydawnictwo i think tank Laboratorium „Więzi” – znajdziemy w jednym miejscu. Po dwóch latach prac startuje portal Więź.pl – pomyślany jako centrum umiarkowanej katolickiej opinii publicznej. Z perspektywy katolicyzmu otwartego na świat porusza najważniejsze problemy społeczno-polityczne, religijne i kulturalne.

– Portal to dla nas bardzo ważne narzędzie działania – mówi Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”. – Jest on dużo więcej niż formą promocji naszych publikacji czy działań intelektualnych i społecznych naszego środowiska, np. Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Portal Więź.pl to samodzielna inicjatywa medialna, publikująca własne unikalne treści. Umożliwia on przekładanie intelektualnych analiz na codzienny publicystyczny konkret – dodaje Nosowski.

Wesprzyj Więź.pl

Bezpłatne treści premium, subskrypcje, finansowanie społeczne

– Ujawniamy struktury zła, także w Kościele, i odnajdujemy nieznanych cichych bohaterów. Zamieszczamy nieoczywiste komentarze pozwalające odnajdywać punkty orientacyjne w szybko zmieniającym się świecie. Coraz częściej nasz portal staje się też źródłem wiarygodnych informacji dla innych mediów. Chcemy, aby dostęp do tych treści był otwarty – tłumaczy Jakub Halcewicz-Pleskaczewski, naczelny Więź.pl, od 2016 r. odpowiedzialny za rozwój cyfrowy redakcji.

Codzienne treści redakcji Więź.pl – zarówno newsy, jak i komentarze czy długie reportaże – pozostają bezpłatne dla użytkowników. W portalu będzie można jednak wykupić subskrypcję, aby czytać wszystkie bieżące teksty kwartalnika. Wcześniej nie było takiej możliwości.

Pakiet rocznej prenumeraty kwartalnika „Więź” w wersjach drukowanej i elektronicznej (EPUB, MOBI, PDF) na rok 2021 wraz z dostępem do tekstów kwartalnika online kosztuje 106,92 zł. Można wesprzeć redakcję, wybierając prenumeratę sponsorską – za 150 zł lub 200 zł na rok; wówczas nazwisko prenumeratora zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Natomiast subskrypcja cyfrowa (wersje elektroniczne kwartalnika i dostęp do niego online) kosztuje 20,25 zł na 90 dni, a 88,56 na 365 dni; możliwe są też wersje sponsorskie – za 50 zł i 150 zł.

Szczegóły dotyczące prenumeraty można poznać tutaj.

„Więź” rozwija się w sieci dzięki finansowemu wsparciu czytelników przez serwis Patronite, w którym prowadzi konto od ponad trzech lat. Jako pierwszy tytuł prasowy w historii Patronite „Więź” przekroczyła poziom stu tys. zł łącznie przekazanego wsparcia. Obecnie 282 czytelników i sympatyków pisma wpłaca na rzecz „Więzi” ponad 11 tys. zł miesięcznie.

„Więź” na Patronite można wesprzeć tutaj.

Nowy portal Więź.pl powstawał we współpracy z GoodC i Agencją Whites.

Otwarta ortodoksja, czyli „Więź”

Dziś ukazuje się nowy, zimowy numer kwartalnika „Więź”. Piszą do niego m.in. Edwin Bendyk, Wojciech Giertych OP, Katarzyna Kłosińska czy Marcin Napiórkowski, a wywiadu Sebastianowi Dudzie udziela Tomasz Polak.

Od ponad 60 lat inicjatywy środowisko „Więzi” jest istotną częścią polskiego życia kulturalnego, społecznego, intelektualnego i religijnego. „Więź” ukazuje się od roku 1958, najpierw jako miesięcznik, obecnie kwartalnik. Jej założycielem i wieloletnim redaktorem naczelnym był Tadeusz Mazowiecki, później pierwszy premier wolnej Polski.

Obecnie – od blisko dwudziestu lat – pismem kieruje Zbigniew Nosowski, jednocześnie prezes Towarzystwa „Więź”. Wydawnictwem – Paweł Kądziela. Portalem – Jakub Halcewicz-Pleskaczewski.

Środowisko „Więzi” jest utożsamiane z tzw. katolicyzmem otwartym. Jak głosi ideowy manifest „Więzi” z roku 2013, „otwartość to obowiązek katolika, a nie opcja do wyboru. Być otwartym na innych to znaczy być ortodoksyjnym”.

Podcastowy reportaż śledczy: 25 lat zmagań o wyjaśnienie sprawy molestowania

Od listopada redakcja publikuje kolejne odcinki reportażu śledczego Zbigniewa Nosowskiego „Przeczekamy i prosimy o przeczekanie” o ukrywaniu zarzutów wobec ks. Andrzeja Dymera o molestowanie seksualne wychowanków Ogniska św. Brata Alberta w Szczecinie. Na start portalu Więź.pl odcinki ukazują się także w formie podcastu. Czyta autor.

Wesprzyj Więź

Pierwszy odcinek mówi o tym, jak polscy biskupi – zwłaszcza abp Sławoj Leszek Głódź – usiłują pobić rekord świata w długości trwania postępowania kanonicznego, aby nie wyjaśnić głośnej sprawy molestowania.

Drugi odcinek – o tym, jak zakonnik molestowany przed laty przez ks. Dymera jest obecnie oskarżony przez niego o zniesławienie. Kolejne ukażą się wkrótce.

Za swój poprzedni – dwuczęściowy – reportaż śledczy „Jak to się robiło w diecezji kaliskiej” z czerwca Zbigniew Nosowski został nominowany do Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego i Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze.

Podziel się

Wiadomość