Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Zbigniew Nosowski nominowany do Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego

Zbigniew Nosowski. Fot. Więź

To jedna z najbardziej prestiżowych nagród dziennikarskich w Polsce. Redaktor naczelny kwartalnika „Więź” został nominowany za dwuczęściowy materiał śledczy „Jak to się robiło w diecezji kaliskiej” opublikowany na Więź.pl.

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego – założyciela rozgłośni, zmarłego w 1995 r. – jest przyznawana co roku autorowi materiału dziennikarskiego, który zdaniem kapituły łamie stereotypy, wykracza poza schematy i zagląda za kulisy otaczającej nas rzeczywistości. Celem konkursu jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane. Pierwszymi laureatami byli w 2005 r. Alicja Kos z „Uwagi” TVN i Wojciech Cieśla z „Rzeczpospolitej” za program „Wędliny drugiej świeżości”. W ubiegłym roku – bracia Marek i Tomasz Sekielscy za dokument „Tylko nie mów nikomu”.

Wczoraj kapituła 16. edycji Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego nominowała autorów jedenastu materiałów. Są to:

Wesprzyj Więź.pl
 • Wojciech Bojanowski za reportaż „Niech toną”, wyemitowany w programie „Superwizjer” TVN 24
 • Tomasz Kuzia, Tomasz Kozłowski i Michał Pietrzak za cykl artykułów o interesach ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i jego rodziny, publikowany na łamach „Faktu”
 • Bertold Kittel za reportaż „Pancerny Marian i pokoje na godziny”, wyemitowany w „Superwizjerze” w TVN 24
 • Jakub Korus za artykuł „Surogatki z Miasteczka Wilanów”, który ukazał się w tygodniku „Newsweek Polska”
 • Robert Mazurek za wywiad z Kazikiem Staszewskim w RMF FM
 • Zbigniew Nosowski za artykuły „Jak to się robiło w diecezji kaliskiej” w serwisie Więź.pl
 • Andrzej Poczobut za cykl artykułów o wyborach prezydenckich na Białorusi w „Gazecie Wyborczej”
 • Janusz Schwertner za reportaż „Miłość w czasach zarazy” w Onecie
 • Ewa Siedlecka za cykl artykułów ukazujących fakty i konsekwencje tzw. reformy wymiaru sprawiedliwości w tygodniku „Polityka”
 • Patryk Słowik i Jakub Styczyński za artykuł „Nocna wrzutka warta miliardy” w „Dzienniku Gazecie Prawnej”
 • Edyta Watoła i Wojciech Czuchnowski za cykl artykułów o rażących nieprawidłowościach przy zakupie maseczek i respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia w „Gazecie Wyborczej”

Zwycięzcę poznamy 25 listopada; otrzyma statuetkę i 50 tys. zł (fundatorem jest InPost).

W kapitule nagrody zasiadają: Janusz Adamowski, Jerzy Baczyński, Michał Celeda, Dariusz Ćwiklak, Paweł Fąfara, Krzysztof Jedlak, Katarzyna Kawka, Jarosław Kurski, Katarzyna Kozłowska, Edward Miszczak, Małgorzata Moszczeńska, Piotr Mucharski, ks. Adam Pawlaszczyk, Michał Samul, Andrzej Skworz, Marzena Suchan, Michał Szułdrzyński, Nina Terentiew, Marek Twaróg, Bartosz Węglarczyk oraz członkowie honorowi: Katarzyna Radziwiłł i ks. Adam Boniecki.

Z dwuczęściowego reporterskiego materiału z czerwca br. „Jak to się robiło w diecezji kaliskiej”, za który został nominowany Zbigniew Nosowski, dowiadujemy się, że:

 • część 1.: przez 15 lat od ujawnienia przestępstwa diecezja kaliska nie rozpoczęła dochodzenia kanonicznego w sprawie duchownego prawomocnie skazanego za znęcanie się nad ośmiolatkami i molestowanie ich; artykuł dotyczy zaniedbań dwóch kolejnych biskupów kaliskich: Stanisława Napierały i Edwarda Janiaka – tego ostatniego opinia publiczna poznała w filmie Sekielskich „Zabawa w chowanego”
 • część 2.: istnieje skarga na bp. Janiaka, którą w lutym 2018 r. do warszawskiej nuncjatury przekazał rektor kaliskiego seminarium duchownego; postawił biskupowi zarzuty tolerowania wśród księży wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i aktywnego homoseksualizmu

„Bez opisywania mechanizmów, ujawniania faktów, demaskowania sprawców nie ma szans na rozwiązywanie pewnych spraw w Kościele” – mówił Nosowski w okładkowej rozmowie „Tygodnika Powszechnego” po publikacji obu tekstów. „Moje dziennikarstwo śledcze, zrodzone z poczucia bezradności jako krzyk rozpaczy, stało się jednak dla mnie i dla innych źródłem nadziei” – dodawał naczelny „Więzi”.

Nosowski jest redaktorem „Więzi” od 1989 r.,­ a redaktorem naczelnym od 2001 r. Napisał książki „Parami do nieba. Małżeńska droga świętości”, „Szare a piękne. Rekolekcje o codzienności”, „Polski rachunek sumienia z Jana Pawła II”, „Krytyczna wierność. Jakiego katolicyzmu Polacy potrzebują”. Jest współautorem książki i cyklu telewizyjnego „Dzieci Soboru zadają pytania”. W latach 2001 i 2005 był świeckim audytorem Synodu Biskupów w Watykanie; w latach 2002-2008 – konsultorem Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Wesprzyj Więź

Obecnie naczelny „Więzi” jest także chrześcijańskim współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, dyrektorem programowym Laboratorium „Więzi” oraz współtwórcą i rzecznikiem prasowym Inicjatywy „Zranieni w Kościele” (telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele).

W ubiegłym roku Nosowski otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego „w uznaniu rozlicznych zasług dla wolnego dziennikarstwa w Polsce, dla budowy społeczeństwa obywatelskiego, dla dialogu polsko-żydowskiego i ekumenicznego, a także za obronę prawdy w dyskursie publicznym oraz działania na rzecz innego”.

JH

Podziel się

Wiadomość

Jest dużo spraw. A rzetelność wymaga badań.
Ten Pan daje narzędzia, I ruszył palcem niejeden raz.
Tylko to nie on powinien ruszyć. Przecież to instytucja Kościoła powinna się się tym zająć. Od 2001 roku. Rozumiem Pana ból.
To jest rzetelne dziennikarstwo.
Dziękuję po raz kolejny za nie.
Wyszłam z domu, przesłałam druk plakatu Zranieni w kościele i poprosiłam o powieszenie.
Nic więcej i bardzo dużo, bo ktoś już za mnie przetarł szlaki.
A bałam się reakcji.
Ciekawe dlaczego.
Inicjatywa Zranieni w Kościele.
Nie musze wymyślać koła 😉
Jestem wdzięczna za przywrócenie świadomości czym jest nadzieja chrześcijańska.
Contra spem spero.
Nie jest hurra optymizmem.
Jest wejściem w ciemność z ufnoscią, że damy radę.

Czy prawdą jest plotka chłodząca po diecezji Kaliskiej że bp Edward Janiak w sobotę 9 września złożył do Nuncjatury Apostolskiej rezygnację z urzędu powołując się na stan zdrowia? Jeśli tak to czy rezygnacja zostanie przyjęta i ogłoszona w momencie ogłoszenia następcy czy powołany zostanie administrator sede vacante? Czy pojawi się jakaś informacja dla wiernych i duchowieństwa?
Gratuluje nagrody i życzę kolejnych!

Myslę, że takich spotkań z wręczeniem nagród powinno być więcej. Dziennikarze odwalają kawał dobrej roboty. Nie mogę się doczekać wyników! Co do Inpostu to widzę, że poszerza swoją działalność. Taki sponsor się chwali!