
Proceder nielegalnego wydobycia bursztynu trwa, a tymczasem ogromne połacie poleskich lasów i puszcz, zaopatrujących Europę w tlen, wymierają bezpowrotnie. To ekologiczna katastrofa, o której świat milczy. Proceder, o którym głośno w całej Ukrainie.
Granica między geograficznym Polesiem Wołyńskim a Wołyniem właściwym przebiega wzdłuż linii Luboml–Kowel–Równe. To ostatnie miasto jest dzisiaj centrum obwodu rówieńskiego, z rzadka już kojarzonego przez mieszkańców z nazwą regionu. Ale ciągnący się przy granicy z Białorusią pas Polesia Wołyńskiego ma w różnych obwodach geograficznego Wołynia wspólny mianownik.
Jest nim bursztyn.
Najwięcej go na Żytomierszczyźnie i Rówieńszczyźnie. W obwodzie wołyńskim złóż słonecznego kamienia jest nieco mniej, lecz również wystarczająco, by przyciągać nielegalnych kopaczy. I nie chodzi o pojedynczych poszukiwaczy szczęścia, ale o masowy proceder.
Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021
- Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
- Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF oraz dodatkowo numery z roku 2020 wydane od wykupienia prenumeraty
- Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku
Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.
Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy
- Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
- „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok
Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.