Zima 2022, nr 4

Zamów

Rzecznik KEP: Mandat do zajęcia się wypowiedzią o. Rydzyka ma abp Polak

Ks. Leszek Gęsiak, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski. Jasna Góra, 29 sierpnia 2020. Fot. Episkopat.pl

W informacji opublikowanej dziś przez Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ wyjaśnia, że w sprawie głośnej wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka bagatelizującej seksualne przestępstwa w Kościele w imieniu episkopatu stanowisko zajął delegat do spraw ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak.

„W sprawie wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka CSsR, jasne i klarowne stanowisko zajął abp Wojciech Polak, wysyłając list do prowincjała oo. Redemptorystów z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Uczynił to jako Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Taki mandat otrzymał od Konferencji Episkopatu Polski podczas 382. Zebrania Plenarnego, obradującego 14 marca 2019 r. w Warszawie” – pisze dziś ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik episkopatu.

Ks. Gęsiak dodaje, że obszernych wyjaśnień w sprawie listu abp. Polaka udzielił już Katolickiej Agencji Informacyjnej dwa dni temu dyrektor biura delegata ks. Piotr Studnicki – mówił wówczas, że „słowa o. Tadeusza Rydzyka nie odzwierciedlają stanowiska Kościoła w Polsce wobec dramatu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Ojciec Rydzyk po prostu nie ma do tego prawa”.

„W wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka najbardziej smuci brak perspektywy osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym – tłumaczył ks. Studnicki. – Słowa bagatelizujące takie przestępstwa i grzechy zadają kolejne cierpienia tym, którzy w ten sposób zostali skrzywdzeni, tak przez duchownych jak i gdziekolwiek w społeczeństwie. Tego rodzaju wypowiedź wprowadza zamieszanie i zgorszenie we wspólnocie Kościoła i poza nią”.

Zdaniem ks. Studnickiego perspektywa, w której dyrektor Radia Maryja przedstawia byłego biskupa kaliskiego jako „męczennika mediów”, „absolutnie nie odpowiada rzeczywistości”. Jak mówił dyrektor biura delegata KEP do spraw ochrony dzieci i młodzieży, „przeczą temu fakty i decyzje Stolicy Apostolskiej i samego papieża Franciszka. (…) kompetentne władze Stolicy Apostolskiej podjęły szereg decyzji dotyczących bp. Janiaka: został odsunięty od pełnienia posługi biskupa diecezjalnego, otrzymał nakaz przebywania poza diecezją kaliską, a 17 października br. papież Franciszek przyjął jego rezygnację”.

„Wobec tych konkretnych decyzji władz Kościoła, przedstawianie całego wydarzenia jako nagonki medialnej, a biskupa jako «męczennika mediów» mija się z prawdą. Taka wypowiedź podważa również zaufanie do działań Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej, która prowadzi postępowanie w sprawie bp Janiaka” – mówił ks. Studnicki.

Rzecznik episkopatu zaznaczył ponadto w dzisiejszym tekście Biura Prasowego KEP, że do wypowiedzi o. Rydzyka odniósł się również abp Grzegorz Ryś, jako administrator diecezji kaliskiej, którą wcześniej kierował bp Edward Janiak, oraz ordynariusz miejsca, biskup toruński Wiesław Śmigiel.

Wczoraj wypowiedział się natomiast o. Rydzyk – najpierw w wywiadzie dla „Naszego Dziennika”, potem w oświadczeniu. Najpierw się bronił, potem przepraszał.

JH

Podziel się

4
1
Wiadomość

Komentarz

14 biskupów obecnych na tym politycznym wiecu Rydzyka nie powinni być biskupami a nawet kapłanami. Wstyd, żaden z nich nie podniósł się, by zabrać głos prostując te brednie.

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.