Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Pragniemy, aby nasz Kościół zawsze stał po Waszej stronie

Kadr z filmu „Tylko nie mów nikomu”, reż. Tomasz Sekielski, 2019

Myśląc o Was, nie możemy przejść obojętnie nad oburzającymi wypowiedziami o. Tadeusza Rydzyka – piszą członkowie zespołu koordynującego Inicjatywy „Zranieni w Kościele” w liście otwartym do osób skrzywdzonych przemocą seksualną przez ludzi Kościoła.

Drodzy,

jako Inicjatywa „Zranieni w Kościele” – w ramach telefonu wsparcia 800 280 900 i środowiska wsparcia, które dla Was i z Wami tworzymy od prawie dwóch lat – staliśmy się powiernikami wielu Waszych traumatycznych doświadczeń i historii. Jesteśmy nieustająco wdzięczni Wam za okazane zaufanie. 

Wesprzyj Więź.pl

Myśląc o Was, nie możemy przejść obojętnie nad oburzającymi wypowiedziami o. Tadeusza Rydzyka. Nazywa on bp. Edwarda Janiaka, oskarżonego o tuszowanie przestępstw pedofilii w swojej diecezji – wobec którego toczy się przecież postępowanie Stolicy Apostolskiej – „współczesnym męczennikiem”, a przestępstwa wykorzystania seksualnego przez księży bagatelizuje słowami: „To, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże…”.

Wiemy, że takie słowa odradzają Wasz ból i Wasze poczucie odrzucenia. Dlatego nigdy nie powinny paść, zwłaszcza z ust duchownego! Skandaliczne jest to, że wypowiadający je ksiądz wykorzystuje do tego czas świętej Eucharystii, a słowa te nie spotkały się z natychmiastową krytyczną reakcją obecnych tam biskupów, przedstawicieli rządu czy rzecznika praw dziecka.

Jako katoliczki i katolicy pragniemy, aby nasz Kościół zawsze stał po Waszej stronie, aby wspierał duchowo i materialnie wszystkich skrzywdzonych oraz dołożył wszelkich starań, żeby zbrodnie wykorzystania seksualnego oraz ich tuszowanie nie miały więcej miejsca w naszej wspólnocie.

Nigdy nie zdołamy doświadczyć, jak ogromne jest Wasze cierpienie, chcemy jednak zapewnić o nieustannej i głębokiej solidarności z Wami

Członkowie zespołu koordynującego Inicjatywy „Zranieni w Kościele”

Udostępnij tekst

Zdajemy sobie sprawę, że nigdy nie zdołamy doświadczyć, jak ogromne jest Wasze cierpienie, chcemy jednak zapewnić o nieustannej i głębokiej solidarności z Wami, którą staramy się realizować poprzez telefon wsparcia „Zranieni w Kościele”. I jeszcze raz wyrażamy Wam wielki podziw za Waszą odwagę opowiedzenia o trudnych do wyobrażenia krzywdzie i cierpieniu.

Z serdeczną więzią,

Członkowie Zespołu Koordynującego Inicjatywy „Zranieni w Kościele”: Katarzyna Bartosik, Maria Bremer, Maryna Czaplińska, Dawid Gospodarek, Katarzyna Jabłońska, Jakub Kiersnowski, Zbigniew Nosowski, Barbara Smolińska, Katarzyna Sroczyńska

***

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Kontakt telefoniczny przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które same doświadczyły wykorzystywania seksualnego, oraz ich najbliższych. Otwarty jest również na wszystkich, dla których te grzechy ludzi Kościoła stały się zgorszeniem i przyczyną utraty zaufania do całej wspólnoty wiary. Inicjatywę tworzą świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez przedstawicieli Kościoła.

Wesprzyj Więź

Dyżury telefoniczne pełnione są regularnie w każdy wtorek w godzinach 19–22 przez odpowiednio przygotowane osoby. Rozmowy prowadzone są anonimowo, bezpłatnie, cierpliwie i dyskretnie.

Telefon 0 800 280 900 przeznaczony jest dla osób dorosłych.

Więcej informacji na stronie zranieni.info

Zranieni w Kościele

Podziel się

2
1
Wiadomość