Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Paweł Kulig laureatem Nagrody Polin 2020

Paweł Kulig. Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

Od 8 lat Paweł Kulig opiekuje się Nowym Cmentarzem Żydowskim w Łodzi.

Nagroda Polin przyznawana jest osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów, a jej celem jest promocja postaw zgodnych z misją Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Tegoroczny finał odbył się wirtualnie wczoraj wieczorem.

Wesprzyj Więź.pl

Kapituła konkursu nagrodziła Pawła Kuliga – społecznika, który od 8 lat opiekuje się Nowym Cmentarzem Żydowskim w Łodzi, a od roku jest prezesem Stowarzyszenia Strażnicy Pamięci, działającego w tym samym mieście na rzecz ochrony żydowskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego.

– Wybierając Pawła Kuliga na laureata konkursu, kapituła doceniła kilka rzeczy. Pierwsza z nich to ogromna odwaga, jaką pan Paweł wykazał się już 8 lat temu, kiedy podjął się tak niesamowitego wyzwania, jakim jest opieka nad cmentarzem żydowskim, który nie jest zwykłym, małym cmentarzem regionalnym, ale obejmuje ponad 40 hektarów i jest drugą w Europie pod względem powierzchni nekropolią żydowską. Ta odwaga, determinacja i ogromne zaangażowanie jest pierwszą cechą, którą bardzo doceniliśmy – mówił Radosław Wójcik, kierownik konkursu.

– Druga jest taka, że pan Paweł cały czas rozwija swoją działalność. Rok temu założył Stowarzyszenie Strażnicy Pamięci, prowadzi zajęcia dla młodzieży, planuje projekty edukacyjne, rozwija tę działalność. To wszystko chcemy wesprzeć – dodał.

Zwycięzca otrzymuje statuetkę autorstwa Barbary Falender oraz 20 tys. zł.


Wyróżnienia w konkursie przyznano Justynie Biernat oraz Stowarzyszeniu Krotochowile. Wyróżnieni dostają po 10 tys. zł.

Biernat jest założycielką Fundacji Pasaże Pamięci. Od wielu lat chroni pamięć o tomaszowskich Żydach, działając na polu kulturalnym i naukowym. Realizuje projekty edukacyjno-artystyczne, prowadzi spacery śladami tomaszowskiego getta, pisze artykuły naukowe, utrzymuje stały kontakt z potomkami tomaszowskich Żydów.

Natomiast Stowarzyszenie Krotochwile zajmuje się popularyzacją wiedzy o historii i kulturze żydowskiej, prowadząc projekty edukacyjne skierowane do młodzieży i dorosłych. Działa w Wielkopolsce. Paweł Bajerlein i Patryk Antoniak wraz ze współpracownikami i wolontariuszami aktywnie dbają o zachowanie lokalnego dziedzictwa żydowskiego w Poznaniu, Koźminie Wielkopolskim, Krotoszynie, Jarocinie, Buku i wielu innych miejscowościach regionu.

W gronie tegorocznych finalistów byli również: Agnieszka Mysakowska z Wielunia, Karol Głębocki z Wysokiego Mazowieckiego praz Mirosław Reczko z Ciechanowca. Finaliści otrzymają nagrody w wysokości 5 tys. zł.

Mecenasem Nagrody Polin 2020 jest Jankilevitsch Foundation. Nagrody pieniężne w tegorocznej edycji ufundowali: Tomek Ulatowski, Wiktor Askanas i Ewa Masny-Askanas, Odette and Nimrod S. Ariav Foundation oraz anonimowy darczyńca. Współorganizatorem finału było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Wesprzyj Więź

W ubiegłym roku Nagrodę Polin otrzymała Natalia Bartczak.

Przeczytaj też: Krótka historia Żydów w Polsce

Polin, DJ

Podziel się

Wiadomość