Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Natalia Bartczak laureatką Nagrody Polin 2019

Natalia Bartczak, laureatka Nagrody POLIN 2019. Fot. Fot. Magdalena Starowieyska / Materiały prasowe Muzeum POLIN

Zwyciężczyni od 16 lat społecznie opiekuje się cmentarzem żydowskim w Wińsku.

Laureatką piątej edycji Nagrody Polin została Natalia Bartczak. Uroczysta gala, na której zwyciężczyni otrzymała statuetkę autorstwa Barbary Falender oraz 20 tys. zł, odbyła się wczoraj w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Wesprzyj Więź.pl

Natalia Bartczak od 16 lat społecznie opiekuje się cmentarzem żydowskim w Wińsku (woj. dolnośląskie). Zaczęła się zajmować tym miejscem, kiedy skończyła 13 lat. Podczas studiów archeologicznych w Instytucie Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu obroniła pracę magisterską „Cmentarz żydowski w Wińsku, pow. Wołów”. Praca ta stała się podstawą dla gminy Wińsko do aplikowania o środki unijne na rewitalizację cmentarza. Ponadto, Bartczak była konsultantką tłumacza książki Rity Steinhardt–Botwinick, co przyczyniło się do wydania publikacji „Wińsko 1933-1946” w języku polskim, powstania filmu „Maleństwo na górce” i wystawy plenerowej starych fotografii o niemiecko-żydowsko-polskiej historii Wińska. Obecnie laureatka bierze udział w zdjęciach do niemiecko-amerykańskiej produkcji filmowej „Auf wiedersehen in Winzig” jako bohaterka i konsultantka.

Kapituła Nagrody Polin, której przewodniczył Marian Turski, przyznała również dwa wyróżnienia (po 10 tys. zł). Jedno z nich otrzymał Adam Musiał z Krakowa. To nauczyciel, edukator o Zagładzie, a także przewodnik i tłumacz książek oraz publikacji poświęconych tematyce Zagłady i historii Żydów. Drugie wyróżnienie otrzymała Katarzyna Winiarska z Białowieży (woj. podlaskie). To animatorka kultury, która od czterech lat bada dzieje miejscowej społeczności żydowskiej, prowadzi kwerendy w archiwach, wywiady z mieszkańcami, odnajduje potomków białowieskich Żydów na całym świecie. Stworzyła pierwszy pełny opis miejscowej społeczności żydowskiej, który opublikowała w formie Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży.

Nagrodę Specjalną, przyznaną przez p.o. dyrektora Muzeum Polin, otrzymała instytucja pozarządowa –  Centrum Żydowskie w Oświęcimiu. Ośrodek działa od 20 lat i zachowuje pamięć o wielokulturowej przeszłości Oświęcimia.

Laureaci i wyróżnieni w konkursie Nagroda Polin 2019 zostali wyłonieni z 80 zgłoszeń z całej Polski. W pierwszym etapie konkursu kapituła konkursu wybrała 7 finalistów. Obok nagrodzonych i wyróżnionych – Natalii Bartczak, Katarzyny Winiarskiej i Adama Musiała, byli to: Dorota Budzińska wraz z Jolantą Konstańczuk, Katarzyna Markusz, Krystyna Szter oraz Mirosław Tryczyk. Nominowani otrzymali nagrody w wysokości 5 tys. zł.

Wesprzyj Więź

Współorganizatorem gali Polin jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, a jej mecenasem – Jankilevitsch Foundation.

Od 2015 roku laureatami Nagrody Polin są osoby lub organizacje, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami a Żydami: Tomasz Pietrasiewicz, Jacek Koszczana, Joanna Podolska i Tomasz Wiśniewski.

Muzeum Polin, DJ

Podziel się

Wiadomość