Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Znamy laureatów Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego. Zbigniew Nosowski w finałowej trójce

Gala Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego

W tym roku nagrodę otrzymali Judyta Watoła i Wojciech Czuchnowski z „Gazety Wyborczej” za cykl artykułów o rażących nieprawidłowościach przy zakupie maseczek i respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia.

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego – założyciela rozgłośni, zmarłego w 1995 r. – jest przyznawana co roku autorowi materiału dziennikarskiego, który zdaniem kapituły łamie stereotypy, wykracza poza schematy i zagląda za kulisy otaczającej nas rzeczywistości. Celem konkursu jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane. Pierwszymi laureatami byli w 2005 r. Alicja Kos z „Uwagi” TVN i Wojciech Cieśla z „Rzeczpospolitej” za program „Wędliny drugiej świeżości”. W ubiegłym roku – bracia Marek i Tomasz Sekielscy za dokument „Tylko nie mów nikomu”.

Wesprzyj Więź.pl

Tegoroczna gala odbyła się wczoraj w formie online. Nagrodę otrzymali Judyta Watoła i Wojciech Czuchnowski za cykl artykułów o rażących nieprawidłowościach przy zakupie maseczek i respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia. Ich teksty ukazywały się od maja do lipca br. w „Gazecie Wyborczej”. Zwycięzcy otrzymali statuetki oraz 50 tys. zł.

W finałowej trójce byli także: Zbigniew Nosowski za artykuły „Jak to się robiło w diecezji kaliskiej” zamieszczone w czerwcu br. na Więź.pl oraz Janusz Schwertner za reportaż „Miłość w czasach zarazy” opublikowany 3 lutego br. w Onecie.

Jak mówił w laudacji ks. Adam Boniecki, Zbigniew Nosowski to „człowiek Kościoła, który ze spokojem podejmuje jego najbardziej drażliwe sprawy. Nie ma innych motywów osobistych niż pragnienie, by Kościół naprawdę był znakiem piękności wiary. I pokazuje, że Kościół to nie instytucja księżowska. On, człowiek świecki, wchodzi na tereny, na które my, duchowni, z naszą klerykalną mentalnością często nie potrafimy się poruszać, popełniając niezliczone błędy”.

– Nosowski jest w dochodzeniu do prawdy jak czołg, nieubłagany, jednocześnie cieszy się w Kościele autorytetem. Doskonale czuje, jakiego katolicyzmu Polacy potrzebują. Tytuł jednej z jego książek brzmi: „Krytyczna wierność”. Naczelny „Więzi” pokazuje, na czym ona polega, nawet jeśli nie wszystkim się to podoba. Jego działania przynoszą efekty, przynoszą zmiany w rzeczywistości kościelnej – zaznaczył redaktor senior „Tygodnika Powszechnego”.

Jego zdaniem, „w momencie emocji, nieprzemyślanej często agresji wobec Kościoła, wobec wierzących, wśród okrzyków przerażenia i oburzenia dochodzących ze strony ludzi Kościoła” głos Nosowskiego jest bezcenny. – Naczelny „Więzi” staje się autorytetem, wzorem dziennikarstwa odważnego, które nie bacząc na to komu i na ile może się narazić, zdobywa uznanie tych, którzy z trudem wielkim mogą go zaakceptować. Dla dziennikarzy, dla katolickich szczególnie, Nosowski staje się stopniowo coraz bardziej mistrzem i wzorem – podkreślił ks. Boniecki.

Specjalne wyróżnienie od kapituły nagrody otrzymali Karolina Baca-Pogorzelska i Piotr Czaban za zorganizowanie akcji, w efekcie której syryjski dziennikarz Omar Al Halabi we wrześniu br. uzyskał z rodziną azyl w Polsce. Baca-Pogorzelska poinformowała, że 5 tys. zł nagrody przekażą fundacji pomagającej Syryjczykom.

Pozostali tegoroczni nominowani to: Wojciech Bojanowski (TVN/TVN24); Tomasz Kuzia, Tomasz Kozłowski i Michał Pietrzak („Fakt”); Bertold Kittel (TVN/TVN24); Jakub Korus („Newsweek Polska”); Robert Mazurek (RMF FM); Andrzej Poczobut („Gazeta Wyborcza”), Ewa Siedlecka („Polityka”) oraz Patryk Słowik i Jakub Styczyński („Dziennika Gazeta Prawna”).

W kapitule nagrody zasiadają: Janusz Adamowski, Jerzy Baczyński, Michał Celeda, Dariusz Ćwiklak, Paweł Fąfara, Krzysztof Jedlak, Katarzyna Kawka, Jarosław Kurski, Katarzyna Kozłowska, Edward Miszczak, Małgorzata Moszczeńska, Piotr Mucharski, ks. Adam Pawlaszczyk, Michał Samul, Andrzej Skworz, Marzena Suchan, Michał Szułdrzyński, Nina Terentiew, Marek Twaróg, Bartosz Węglarczyk oraz członkowie honorowi: Katarzyna Radziwiłł i ks. Adam Boniecki.

Zbigniew Nosowski to człowiek Kościoła, który ze spokojem podejmuje jego najbardziej drażliwe sprawy. W swoich działaniach nie ma innych motywów niż pragnienie, by Kościół naprawdę był znakiem piękności wiary

ks. Adam Boniecki

Udostępnij tekst

Z dwuczęściowego reporterskiego materiału z czerwca br. „Jak to się robiło w diecezji kaliskiej”, za który został nominowany Zbigniew Nosowski, dowiadujemy się, że:

  • część 1.: przez 15 lat od ujawnienia przestępstwa diecezja kaliska nie rozpoczęła dochodzenia kanonicznego w sprawie duchownego prawomocnie skazanego za znęcanie się nad ośmiolatkami i molestowanie ich; artykuł dotyczy zaniedbań dwóch kolejnych biskupów kaliskich: Stanisława Napierały i Edwarda Janiaka – tego ostatniego opinia publiczna poznała w filmie Sekielskich „Zabawa w chowanego”
  • część 2.: istnieje skarga na bp. Janiaka, którą w lutym 2018 r. do warszawskiej nuncjatury przekazał rektor kaliskiego seminarium duchownego; postawił biskupowi zarzuty tolerowania wśród księży wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i aktywnego homoseksualizmu

„Bez opisywania mechanizmów, ujawniania faktów, demaskowania sprawców nie ma szans na rozwiązywanie pewnych spraw w Kościele” – mówił Nosowski w okładkowej rozmowie „Tygodnika Powszechnego” po publikacji obu tekstów. „Moje dziennikarstwo śledcze, zrodzone z poczucia bezradności jako krzyk rozpaczy, stało się jednak dla mnie i dla innych źródłem nadziei” – dodawał naczelny „Więzi”.

Na Więź.pl ukazuje się obecnie nowe śledztwo dziennikarskie w odcinkach Nosowskiego – „Przeczekamy i prosimy o przeczekanie”, także w formie podcastu.

Nosowski jest redaktorem „Więzi” od 1989 r.,­ a redaktorem naczelnym od 2001 r. Napisał książki „Parami do nieba. Małżeńska droga świętości”„Szare a piękne. Rekolekcje o codzienności”„Polski rachunek sumienia z Jana Pawła II”„Krytyczna wierność. Jakiego katolicyzmu Polacy potrzebują”. Jest współautorem książki i cyklu telewizyjnego „Dzieci Soboru zadają pytania”. W latach 2001 i 2005 był świeckim audytorem Synodu Biskupów w Watykanie; w latach 2002-2008 – konsultorem Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Wesprzyj Więź

Obecnie naczelny „Więzi” jest także chrześcijańskim współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, dyrektorem programowym Laboratorium „Więzi” oraz współtwórcą i rzecznikiem prasowym Inicjatywy „Zranieni w Kościele” (telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele).

W ubiegłym roku Nosowski otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego „w uznaniu rozlicznych zasług dla wolnego dziennikarstwa w Polsce, dla budowy społeczeństwa obywatelskiego, dla dialogu polsko-żydowskiego i ekumenicznego, a także za obronę prawdy w dyskursie publicznym oraz działania na rzecz innego”.

JH, DJ

Podziel się

Wiadomość