Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszek powołał abp. Rysia do Kongregacji ds. Biskupów

Abp Grzegorz Ryś. Fot. Archidiecezja Łódzka

Kongregacja rekomenduje nowych biskupów i przedstawia papieżowi nominacje do zatwierdzenia.

Informację o nominacji dla metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia podało w sobotę Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Do kompetencji kierowanej przez kard. Marca Ouelleta dykasterii należą sprawy związane z ustanawianiem Kościołów partykularnych i ich synodów, z podziałem tych Kościołów, jednoczeniem i innymi zmianami, a także z tworzeniem ordynariatów wojskowych; zapewnienie mianowania biskupów, w tym tytularnych, oraz właściwego sprawowania ich urzędu; pomoc przy synodach; organizacja wizyt ad limina Apostolorum oraz analizowanie pięcioletnich sprawozdań Kościołów partykularnych. Kongregacji podlegają wszystkie sprawy dotyczące prałatur personalnych.

Wesprzyj Więź.pl

Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. w Krakowie. Jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych. Należy do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, przewodniczy Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji (przy Komisji Duszpasterstwa) KEP. Organizuje ogólnopolskie Kongresy Nowej Ewangelizacji.

Wesprzyj Więź

Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego w Katedrze Wawelskiej. W latach 2007-2011 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, a biskupem pomocniczym krakowskim od 2011 do 2017 roku. Od 2017 roku jest metropolitą łódzkim.

Od końca czerwca br. pełni w diecezji kaliskiej funkcję administratora apostolskiego – po odsunięciu bp. Edwarda Janiaka, oskarżonego o tuszowanie pedofilii. – Chcę wam służyć tak, jak umiem – mówił we wrześniu do kaliskich księży. Wcześniej, w sierpniu, w rozmowie z diecezjalnym „Opiekunem” zapewniał, że papież Franciszek jest „na bieżąco” z tym, co się dzieje z Kościołem w Polsce, i bardzo mu na nim zależy.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość