Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Ryś do księży w Kaliszu: Chcę wam służyć tak, jak umiem

Abp Grzegorz Ryś w Konstantynowie Łódzkim 13 września 2020. Fot. ks. Paweł Kłys / Archidiecezja Łódzka

Jeśli chcesz wiedzieć, czy to, co robisz, jest dobre czy złe, spytaj, co Jezus mówi nam na ten temat – powiedział abp Grzegorz Ryś podczas mszy kończącej rekolekcje dla księży diecezji kaliskiej.

Przez trzy ostatnie dni abp Grzegorz Ryś głosił rekolekcje dla duchowieństwa w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu – pochylając się nad Listem św. Pawła do Tytusa. W drugim dniu rekolekcji kapłani uczestniczyli w nabożeństwie pokutnym połączonym z konferencją oraz adoracją Najświętszego Sakramentu. Rekolekcje zakończyła wspólna Eucharystia.

Wesprzyj Więź.pl

Abp Ryś, metropolita łódzki, od końca czerwca pełni w diecezji kaliskiej funkcję administratora apostolskiego sede plena – po odsunięciu bp. Edwarda Janiaka. Ten ostatni otrzymał polecenie przebywania poza diecezją na czas toczącego się przeciwko niemu postępowania za zamiatanie pod dywan wykorzystywania seksualnego dzieci.

– Chcę wam służyć tak, jak umiem – mówił wczoraj abp Ryś przed udzieleniem księżom błogosławieństwa. – Kiedy zgodziłem się na to, żeby być administratorem diecezji to pierwsza myśl, jaka się zrodziła to, żebyśmy przeżyli razem rekolekcje. Nie zdążę was poznać, nie zdążę poznać, gdzie kto pracuje, z niektórymi uda się zamienić słowo, z niektórymi pewnie już nie, ale mam takie przekonanie, że to, co mogliśmy razem przeżyć przed Panem Jezusem, przed Bogiem Ojcem w Duchu Świętym, jest tysiąc razy ważniejsze niż tamte ludzkie środki i sposoby bycia razem. To, co mogłem wam dać, to wam dałem, a bardzo wam dziękuję za taką obecność – powiedział administrator apostolski.

Wcześniej w homilii kontynuował rekolekcyjne rozważanie Listu św. Pawła do Tytusa. Zaznaczył, że dwie trzecie tego listu dotyczy zdrowej nauki. – Z listu dowiadujemy się, jaki ma być włodarz Boży. Potrzebna jest taka nauka, która sprawia, że przyciągasz ludzi do siebie. Przyciągasz ludzi nauką zdrową, ale ważne jest, abyś miał umiejętność przekonywania tych, którzy mówią przeciw tej nauce – mówił.

Abp Ryś wskazywał, że zdrowa nauka jest nauką zbawczą. – Zdrową naukę przekazuje się zdrowym słowem. Zdrowa wiara jest owocem zdrowej nauki. Zdrowa nauka niesie zbawienie – podkreślał. Cytując słowa św. Pawła z Listu do Rzymian „Wiemy też, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra”, przekonywał, że człowiek, który kocha Boga czyni dobro.

Wesprzyj Więź

– Jeśli chcesz wiedzieć, czy to, co robisz, jest dobre czy złe, spytaj, co Jezus mówi nam na ten temat. My nie tworzymy norm, tylko je razem odkrywamy w spotkaniu z Nim – mówił metropolita łódzki.

Odwołując się do Ewangelii św. Łukasza, akcentował, że Jezus, posyłając uczniów, wyposażył ich „w moc i władzę nad wszystkim demonami i dla leczenia chorób”. – Modlitwa wzmocniona postem to najmocniejsze narzędzie, jakie ma Jezusowy uczeń. Jak jesteś posłany w tej misji to rób ją na sposób Jezusowy. Każde rekolekcje są jakimś początkiem. Jest nowe otwarcie, od nowa Jezus mówi: idźcie i weźcie to, co wam daję do tej misji i nie bierzcie tego, co się wam kompletnie nie przyda – przekonywał abp Ryś.

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość