Jesień 2021, nr 3

Zamów

Aleksandra Domańska wśród laureatów Nagrody im. ks. prof. Józefa Tischnera

Aleksandra Domańska. Fot. Więź

Autorka wydanej przez Więź książki „Bohatyrowicze” szkicuje barwny, zaktualizowany Polaków portret własny – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Robert Piłat, Aleksandra Domańska i Marina Hulia zostali laureatami 20. edycji Nagrody Znaku i Hestii im. ks. prof. Józefa Tischnera. Wyróżnienie przyznawane jest wybitnym intelektualistom, publicystom i działaczom społecznym.

Od 2001 r. wyróżniane są osoby zajmujące się – pozornie odległymi od siebie – myślą filozoficzną, publicystyką komentującą rzeczywistość polityczną oraz działalnością społeczną. Laureaci kontynuują myśl księdza Józefa Tischnera, który potrafił łączyć te odrębne światy.

Jury w składzie: ks. Adam Boniecki (przewodniczący), Witold Dudziński, Jacek Karnowski, abp Grzegorz Ryś, Władysław Stróżewski, Piotr Maria Śliwicki, Łukasz Tischner (sekretarz), Karolina Wigura oraz Henryk Woźniakowski nagrodziło trzy osoby.

Aleksandra Domańska odebrała nagrodę w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”. Nagrodzono ją za książkę „Bohatyrowicze. Szkice do portretu”, w której bada historyczne przyczyny podziałów wśród Polaków. „Wskazuje na skłonność do gloryfikacji klęski i związany z nią trwały uraz do sił postrzeganych jako obce. Aleksandra Domańska szkicuje barwny, zaktualizowany Polaków portret własny” – uzasadniają swój wybór jurorzy.

W kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości”, nagrodę odebrał Robert Piłat. Wyróżniony został za książkę „O rozsądku i jego szaleństwach”, w której przypomina, że filozofia ma służyć dobremu życiu. „Jego wnikliwe analizy dowodzą, że roztropność sprzyja ludzkiemu rozwojowi, a chwile spełnienia zawsze naznaczone są kruchością” – głosi werdykt.

Marinę Hulię doceniono w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”. Została ona wyróżniona za działalność na rzecz uchodźców i więźniów (o jej pomocy czeczeńskim uchodźcom pisaliśmy na łamach „Więzi”). „Marina Hulia budzi wrażliwość na los innych narodów i pomaga budować Polskę dla ludzi, a nie tylko dla Polaków” – podkreślono w komunikacie jury.

– Tegoroczna edycja jest podwójnie wyjątkowa: świętujemy jubileusz 20-lecia przyznawania nagrody, ale też borykamy się z pandemią, która uniemożliwia zorganizowanie tradycyjnej, gromadzącej setki widzów gali. Na szczęście służą nam pomocą nowoczesne środki telekomunikacji, które pozwoliły nam odbyć burzliwe obrady Jury, a wkrótce pozwolą transmitować galę – mówi Łukasz Tischner, sekretarz nagrody.

Aleksandra Domańska „Bohatyrowicze. Szkice do portretu”, Wydawnictwo Więź, Warszawa 2019
Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Jak podkreśla, tegorocznych laureatów łączy „wrażliwość na historię, czy raczej historie”. – Robert Piłat pokazuje, jak wiele możemy zaczerpnąć z mądrości dawnych myślicieli, z ich nadziei i z porażek, w jak znacznym stopniu pomagają nam dziś żyć. Aleksandra Domańska prowadzi nas w głąb polskiej historii, byśmy przejrzeli się w lustrze i umieli uczyć się na starych błędach. Marina Hulia wreszcie wyczula nas na konkretne historie ludzi: uchodźców, więźniów, osób wykluczonych, mobilizując do pomocy oraz przełamywania narodowych i społecznych stereotypów – wyjaśnia bratanek ks. Tischnera. Jego zdaniem, wszyscy są „w jakimś sensie niedzisiejsi, bo świetnie bronią się przed presją doraźności i cierpliwie robią swoje”.

Fundatorami nagrody są Grupa ERGO Hestia i Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Każdy z laureatów otrzymuje 33 tys. zł oraz statuetkę autorstwa Mariana Gromady.

Transmitowana w internecie gala wręczenia nagrody z udziałem kapituły i laureatów odbędzie się w sobotę, 21 listopada, o 17.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.