Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Polska czerwoną strefą. Zamknięte restauracje, nauka zdalna, dzieci z zakazem samodzielnego opuszczania domów

Minister Adam Niedzielski i prof. Andrzej Horban podczas konferencji prasowej 23 października w Warszawie. Fot. Adam Guz / KPRM

Niestety spełniają się czarne scenariusze. Jeżeli ta tendencja się utrzyma, w przyszłym tygodniu będziemy mieć 20-25 tys. zakażeń dziennie – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapewnia jednocześnie, że „służba zdrowia zachowuje wydolność”.

W dzisiejszej konferencji prasowej udział wzięli: premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz główny doradca premiera ds. walki z COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Premier poinformował, że od jutra cała Polska staje się strefą czerwoną. Do poprzednich obostrzeń dochodzą nowe: wszystkie szkoły podstawowe od 4. do 8. klasy przechodzą na naukę zdalną; w godzinach od 8 do 16 dzieci i młodzież do 16. roku życia nie będą mogły same wychodzić z domu, tylko pod opieką dorosłego; wydarzenia sportowe będą odbywały się bez udziału publiczności, a wydarzenia kulturalne z zapełnieniem 25 proc. widowni; działalność zawieszają sanatoria; restauracje i bary mogą funkcjonować jedynie na wynos i dowóz; spotkania tylko do 5 osób.

Wesprzyj Więź.pl

Seniorzy 70+ mogą przemieszczać się tylko w celach zawodowych, by zaspokoić niezbędne potrzeby życiowe lub uczestniczyć w sprawowaniu kultu religijnego. Premier poprosił osoby starsze, by w miarę możliwości nie opuszczały domów. Poinformował też, że rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym, zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym.

Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że wczoraj zachorowało 13 632 osób, 153 z nich zmarło. Mateusz Morawiecki przyznał, że „sytuacja jest nadal niedobra i dynamiczna”, dlatego działania rządu „muszą być zdecydowane”. – Bardzo niepokoi nas tempo przyrostu. Obostrzenia będą miały skutek za 10-14 dni. Mam nadzieję, że wtedy będę mógł przekazać lepsze informacje. Jeśli nie, konieczne będą dalsze obostrzenia – tłumaczył, zapewniając, że decyzje konsultuje z zespołem epidemiologów.

– Niestety spełniają się czarne scenariusze. Jeżeli ta tendencja się utrzyma, w przyszłym tygodniu będziemy narażeni na ryzyko 20-25 tys. zakażeń dziennie. To już scenariusz gorszy od czarnego – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapewnił jednocześnie, że „służba zdrowia zachowuje wydolność”.

Wesprzyj Więź

Z kolei prof. Harban zwrócił się do antyszczepionkowców. – Jeśli ktoś chce zobaczyć, jak wygląda świat bez szczepionek, to tak właśnie wygląda – stwierdził. Jak podkreślił, „sukces zależy tylko i wyłącznie od nas wszystkich”.

Przeczytaj także: Prosto, rygorystycznie, solidarnie. 16 zaleceń, jak chronić siebie i bliskich

DJ

Podziel się

Wiadomość