Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Czerwona strefa w 11 miastach. Wracają też obostrzenia dla uczestników liturgii

Msza w katedrze w Łodzi 5 października. Fot. episkopat.pl

W strefie żółtej będzie mogła przebywać w kościele maksymalnie 1 osoba na 4 m kw., a w strefie czerwonej 1 osoba na 7 m kw.

Nowe zasady mają obowiązywać od soboty, 17 października. Ogłosili w czwartek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wesprzyj Więź.pl

Od 19 października w strefie czerwonej zostanie wprowadzony zakaz organizowania imprez okolicznościowych (w tym wesel) oraz udziału w zgromadzeniach publicznych powyżej 10 osób. W strefie żółtej w weselu – ale bez zabawy tanecznej – może brać udział 20 osób.

W strefie czerwonej szkoły wyższe i ponadpodstawowe mają przejść na tryb nauczania zdalnego (z wyłączeniem zajęć praktycznych), w strefie żółtej na nauczanie hybrydowe. W obu strefach wydarzenia sportowe będą mogły się odbywać bez udziału publiczności. W przypadku wydarzeń kulturalnych dopuszczalne będzie zajęcie jednej czwartej miejsc. Zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Zaostrzone też zostały obostrzenia dotyczące branży gastronomicznej. Bary czy restauracje w obu strefach mogą działać w godz. 6-21 (z zasadą, że co drugi stolik jest wolny), a potem jedynie realizować zamówienia na wynos.

W transporcie publicznym w obu strefach będzie można zajmować połowę. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich.

Ponadto w strefie czerwonej dochodzi ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych – do 5 osób na 1 kasę.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o rozszerzeniu strefy czerwonej do 152 powiatów. Włączone do niej zostało 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.

Wesprzyj Więź

Wcześniejsze ograniczenia liczby wiernych w kościołach – 1 osoba na 15 m kw., a wcześniej 5 osób w świątyni – rząd zniósł 30 maja.

Już wczoraj abp Grzegorz Ryś udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane do 15 listopada wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość