Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Przewodniczący episkopatu prosi wiernych o przyjęcie obostrzeń w kościołach

Abp Stanisław Gądecki podczas konferencji „Jan Paweł II – niepodległość ducha” 9 października 2020 r. w Warszawie. Fot. episkopat.pl

Abp Stanisław Gądecki zachęca także biskupów, by udzielali w swoich diecezjach dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych mszach.

Od jutra wracają obostrzenia dla uczestników liturgii w czasie pandemii. W strefie żółtej będzie mogła przebywać w kościele maksymalnie 1 osoba na 4 m kw., a w strefie czerwonej 1 osoba na 7 m kw. (ta ostatnia obejmuje 152 powiaty i takie miasta jak Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa).

Wesprzyj Więź.pl

Dziś rano komunikat w tej sprawie wydał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący episkopatu i metropolita poznański. „Zwracam się do wszystkich wiernych z prośbą o przyjęcie ze zrozumieniem i cierpliwością nałożonych ograniczeń. Aktualna sytuacja epidemiczna i nałożone restrykcje są trudne dla nas wszystkich, ale musimy pamiętać, że ich celem jest troska o życie i zdrowie nasze i naszych Rodaków” – napisał.

Zachęcił również biskupów, „aby – w związku z ciągłym zagrożeniem życia i zdrowia wszystkich Polaków – udzielali stosownych dyspens od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę i święta nakazane na terenie swoich diecezji”. Metropolita poznański udzielił takiej dyspensy na terenie swojej archidiecezji do czasu zniesienia obostrzeń.

Abp Gądecki zaapelował do młodych zaangażowanych w duszpasterstwa parafialne i akademickie o pomoc osobom starszym i potrzebującym. „Nie zapominajmy o tym, że zwykła rozmowa telefoniczna może dać ludziom chorym i starszym pociechę i nadzieję” – podkreślił w komunikacie.

Poprosił ponadto o modlitwę w intencji chorych oraz tych, którzy stracili swoich najbliższych. „Pamiętajmy także o tych osobach, które poświęcają swoje życie i zdrowie w służbie społecznej – za pracowników służby zdrowia, służb mundurowych, w tym wojska, policji i straży pożarnej” – zaznaczył.

Wesprzyj Więź

Sam przewodniczący episkopatu przebywa obecnie na kwarantannie, zakażony koronawirusem jest bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.

Przeczytaj także: Wirus w episkopacie. Czy biskupi ignorują zalecenia?

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość