Lato 2021, nr 2

Zamów

Ty pogadasz ze swoim Bogiem, ja ze swoim Kosmosem

Ewa Lipska, 2019. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

Czasem życie człowieka przypomina idącego po linie linoskoczka. Najmniejsze wahanie może go strącić w otchłań. Pomimo ryzyka idziemy wszyscy w tym samym kierunku i z podobną nadzieją. Dla jednych będzie to wiara w Boga, dla innych wiara w energię, w kosmos, w teorie kwantowych pól – mówi poetka Ewa Lipska.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Ks. Andrzej Draguła: Zapewne o tym nie wiesz, ale zdarza mi się cytować Twoje wiersze na kazaniu. Mam taki ulubiony fragment na Wielkanoc z wiersza Sprint. Przyrównujesz w nim życie do biegu. To nie jest bieg długodystansowy, maraton. To „bieg na najkrótszym dystansie”, który kończy się na boisku cmentarnym. To wiersz bardzo mało optymistyczny, kolejne w Twojej poezji mediatio mortis, ale kończy się frazą pełną nadziei: „Ci którzy biegli przed wami / śpią spokojnie / a z ich imion / gotuje się niebo”. Ten wiersz kojarzy mi się ze słowami Jezusa, który mówi o imionach „zapisanych w niebie”.

Ewa Lipska: Mój Bóg to Bóg dzieciństwa. Wpisywał się w bajki, które mi czytano, był symbolem dobra, był mędrcem, upodobniał się do bohaterów z „tysiąca i jednej nocy”. Był obecny przy świątecznych stołach, zawsze w towarzystwie aniołów, odnajdywał się w kościelnych pieśniach, podczas sypania kwiatów w Boże Ciało. Kościół był dla mnie tajemniczym i przyciągającym teatrem, lubiłam wdychać jego zapach i wsłuchiwać się w słowa, których nie rozumiałam.

Draguła: A niebo? Czy to tylko metafora, façon de parler, jak mówią Francuzi, czy też może rzeczywistość, realność, ciąg dalszy?

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

Wiadomość

Komentarze (2)

No, lichy ten Kosmos, jeśli ma mu odpowiadać takie nic, jak bóg To już chyba wolę rozmawiać z Dawkinsami, bo nie mogę im odmówić pasji prawdy. W debacie telewizyjnej z pewnym biskupem anglikańskim z przed ładnych kilku lat przyznał, że dopuszcza istnienie Boga, ale na nie więcej niż 1%. Ten jeden procent to już dużo wspólnego, dla mnie więcej chyba, niż Kosmos Ewy Lipskiej.

Powiem ci tak: Ja pozostaję przy słowach Pascala. Wierzę w Boga, bo jeżeli On istnieje, to ja wygrywam, a jeśli nie istnieje, ja nic nie tracę”.Czyli taka niby wierząca, niby nie. Pan Jezus powiedział o takich, że najbardziej Go ranią i Nim pomiatają. Tacy letni, w razie czego wierzący, gdyby przyszła śmierć, a tak na co dzięń, to Pana Boga nie potrzebuje.

Widać, że oprócz nędzy i biedy swojego istnienia, nic ta kobieta nie ma. Nędza tej duszy jest ogromna, jak pisała św. faustyna.

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.