Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Ks. Wierzbicki: Nie żałuję poręczenia za Margot

Ks. Alfred Marek Wierzbicki. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

Krytycznie oceniam jej zachowanie po uwolnieniu. Nie podoba mi się to, co robi, ale próbuję zrozumieć, jak głęboki ból popycha ją do takich słów i gestów – pisze ks. prof. Alfred Wierzbicki w „Gazecie Wyborczej”.

Ks. Alfred Marek Wierzbicki, kierownik Katedry Etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, był wśród 12 „osób godnych zaufania”, które 21 sierpnia poręczyły za Margot, aktywistkę LGBT, przebywającą w areszcie za uszkodzenie furgonetki Fundacji Pro Prawo do Życia i atak na jej kierowcę.

W tekście na łamach lubelskiej „Gazety Wyborczej” duchowny przyznaje, że po poręczeniu spotkało go „sporo hejtu, wulgarnych insynuacji i prób zawstydzania”. „Zabieram głos publicznie, ponieważ niepokoi mnie stan umysłów ludzi, którzy rzeczywistość widzą w czarno-białych barwach” – podkreśla.

Wesprzyj Więź.pl

„Oczywiście, że knajacki język Margot, pozowanie na Matkę Boską nie podobają mi się, ale to jeszcze nie powód, abym żałował mojej wcześniejszej decyzji” – zaznacza ks. Wierzbicki. Jak tłumaczy, istotą jego poręczenia było to, że „sąd zastosował środki nieproporcjonalne do sytuacji, w jakiej znajdowała się Margot”. W jej przypadku, zauważa etyk, „jest jeszcze polityczne dno, chodziło o eskalację emocji homofobicznych”.

Wesprzyj Więź

„Każdy człowiek bez wyjątku zasługuje na szacunek nie ze względu na swoje poglądy, zasługi, bycie lub niebycie godnym pomocy innych. Prawdziwą świętością dla chrześcijan i niechrześcijan powinno być zawsze człowieczeństwo” – pisze ks. Wierzbicki.

„Nie żałuję poręczenia za Margot. Krytycznie oceniam jej zachowanie po uwolnieniu i nie przestaję się zastanawiać, czy sam nie ponoszę jakiejś cząstki winy. Choćby winy bezczynności i milczenia wobec homofobii w polityce i w Kościele. Nie podoba mi się to, co robi, ale próbuję zrozumieć, jak głęboki ból popycha ją do takich słów i gestów” – dodaje.

DJ

Podziel się

Wiadomość

Czcigodny Księże, Margot to przedstawiciel i ofiara ideologii, której nie należy bronić. Jej celem jest zabić Boga i Jego porządek. Nawet profesor powinien myśleć, nie tylko tarzać się w Soroszowej 666 tęczy….

Jak czytam wypowiedź, że Boga czyli chyba w tym przypadku Jesusa jakas tam Margot czy ideologia można zabić to zastanawiam się nad tym słaba ta wiara oraz Bóg skoro jakaś tam ideologia moze go zabić. Choć nie udało się to przez ponad 2000 tyś lat. Komuniści, faszyści wojny a nawet pedofilia w KK nie zabiła wiary w Jezusa Chrystusa i jego nauki.

Przy całej mej sympatii dla odwagi myślenia księdza profesora, katolicki kapłan mówiący o mężczyźnie według urodzenia i prawa, a zapewne i ochrzczonym jako Michał per ona, to jednak nieporozumienie.

Anorektyczka, wychudzona uważająca się za otyłą wysyłana jest przez wszystkich rozsądnych ludzi na terapię, osoba o zaburzeniach kompulsywnych, Sprzątająca do perfekcji tam, gdzie uważa jest bałagan, wysyłana jest na terapię, facet uważający się za kobietę jest gloryfikowany w mediach.

Przecież ważne jest, żeby podążać za człowiekiem i przynajmniej go próbować zrozumieć. Co pozytywnego wg Pani miałoby przyniesc uporczywe nieuznawanie binearnosci Margo, czyli zaprzeczanie jej (auto)tożsamosci ?

I jak to bywa umiejętność czytania nabywania wraz w wykształceniem nie oznacza umiejętności czytania ze zrozumieniem.
Więc spieszę wyjaśnić. Proszę przeczytać w Bibli gdzie Jezus był tak agresywny w stosunku do ludzi nawet tych którzy to biczowali i ukrzyzowali? Gdzie w NT byla by wzmianka, że Bóg jak Ojciec nie przebacza tym którzy nawet bladza popełniają grzechy, Ja też nie popieram jako człowiek takiej postawy tego Pana. Lecz jako chrześcijanin mogę starać się zrozumieć i starac sie by ta osoba wróciła do Boga.

Panie Marcinie! Ale ZAWSZE w takich sytuacjach Jezus mówił , idź i nie grzesz więcej! Mam wrażenie, że obrońcy uciśnionych powołujący się na miłosierdzie Jezusa, pomijają tę druga cześć wypowiedzi. A ona nie jest osobnym tekstem. Jest zwieńczeniem tej pierwszej, bo celem Jezusa było i jest zbawić człowieka aby nie grzeszył więcej. Nie nazywam grzechem „orientacji” , przywołuję ten fragment aby pokazać, że chętnie jest używany w celu obrony tych środowisk ale jednocześnie uważam, że jest traktowany instrumentalnie w celu manipulacji. Mam do czynienia w rodzinie najbliższej z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Żaden terapeuta nie zaproponował terapii polegającej na dostosowaniu się całego świata do zaburzeń moich bliskich tylko starają się te zaburzenia leczyć. To jest prawdziwa troska o dobro bliźniego moim skromnym zdaniem.

prawdziwy inteligent posługuje się rozumem a nie ideologia np ideologią LPG
prawdziwy Polak kocha szanuje Polskę i czuje się Polakiem
prawdziwy katolik wierzy w Jezusa Chrystusa
prawdziwy człowiek homo sapiens czyli patrz to co u góry

Przecież binarna tożsamość to konstrukt myślowy, który Michał. Sz. narzuca innym. Z całym szacunkiem do człowieka ale jeśli ktoś kompletnie ignoruje faktu (Michał Sz. jest biologicznie mężczyzną) to dlaczego ja ma sie do tego dostosowywać. To fałszywie pojęta miłość bliźniego. W Nowym Jorku jest 52 rodzaje queer i czy mamy to tego dojść w Polsce, że każdego będziemy musieli tytułować tak jak sobie wymyśli. Przecież to jest wyraz subiektywizmu i wymuszania na poziomie języka akceptacji jakieś ideologii.

Ksiądz Alfred Wierzbicki nie po raz pierwszy – jako profesor na katedrze Etyki KUL , z jego znakomitymi poprzednikami jak ks. prof. T. Styczeń i K. Wojtyła – zaskakuje swoimi decyzjami. Nie dostrzega zła uczynionego przez Michała Sz. , wysokiego prawdopodobieństwa mataczenia (wystarczy poczytać teksty na stronie związanej z Michałem Sz. “StopBzdurom” i jego wypowiedzi ). To nie chodzi LGBT, tu chodzi o czystą politykę , a promowanie anarchistycznego, lewackiego stosunku do państwa, gdzie poniżani są katolicy, lżone władze tego państwa, napad i pobicie człowieka nazywane jest przez Michała Sz., media i polityków go popierających “zatrzymaniem obywatelskim” . Warto w tym kontekście posłuchać inne osoby homoseksualne co myślą o tej całej hucpie. Link: https://www.youtube.com/watch?v=9jj_A1XmBP0
oraz https://wpolityce.pl/polityka/514821-tak-szkaluja-polske-znamienna-wiadomosc-do-osob-lgbt

A ks. prof. Wierzbicki utrudnia swoim poręczeniem dotarcie do prawdy materialnej bo wypowiedzi Michała Sz. po zwolnieniu z aresztu wyraźnie wskazują (wywiady dla radia Z i oko.press), że nadal uważa, że anarchistyczne ataki, lżenie urzędników państwa (celem dalszej prowokacji napięć celem osiągnięcia przełomu mentalnego ) , nawoływanie do nielegalnych zgromadzeń, język nienawiści w określaniu przeciwników politycznych i akty nienawiści sa jedyna metodą skuteczną środowiska LGBT.

Na pewno lepszy człowiek niż np Ojciec przełożony Pisu Tadeusz Rydzyk który nawet nie wiadomo tak dokładnie gdzie otrzymał święcenia bo nigdzie nie można znalesc wzmianki o tym .
Z np Karolem Wojtyła czy Kardynalem Wyszynskim nie ma problem wiemy gdzie kto o w którym roku.

Za to Maria Jolanta ma wszelkie predyspozycje i uprawnienia do oceniania katolickości innych. Czyżby nie czytała Nowego Testamentu? “Niech niewiasty na zgromadzeniach milczą, bo nie pozwala się im mówić;” 😉

Czy politycy i celebryci oraz tzw. autorytety. w tym ks. prof. Alfred Wierzbicki , którzy udzielili wsparcia Michałowi Sz. rozważą zmianę stanowiska? Michał Sz. jest sprawcą pobicia i wandalizmu. Udzielone poparcie wykorzystuje dla normalizacji stosowania przemocy.

Pycha, butność i podłość heteronormatywnych tutaj, i w życiu, są przyczynami wybuchu tej rewolucji. Osobiście nie cofnę się. Koszt ludzi rewolucji jest wysoki, ale koszt bezczynności jest większy. Przy rewolucji jednak są szanse na zmiany.
Równouprawnienie musi się dokonać teraz. Nie możemy czekać, aż ignoranci dorosną, bo nasze życia są ograniczone czasowo.
Głupie wymówki i pseudorady radzę zachować w pamiętnikach, żeby później przejrzeć i zobaczyć, jak błędne były.
Zamiast bronić uczuć religijnych czy martwych posągów, radzę dbać o ludzi realnych.
I jeszcze coś: religijność to nie domena fundamentalistów. Każdy ma do tego prawo, włącznie z LGBT. Zatem przy każdej możliwej okazji wieszam i wieszać będę tęczę na statuach.
Potrzeba jednak też realnych zmian i obalenia faszyzmu w Polsce

Drogi przyjacielu! Piszesz o równouprawnieniu a zapewne masz na myśli uzyskanie tych samych przywilejów. Tolerancja nie znaczy te same prawa. Ja, widzisz, nie niszczę dóbr kultury i sztuki w celu uzyskania tych samych co artyści praw podatkowych, tzn. 50% kosztów uzyskania przychodu, płacę wyższe podatki od artystów. Wg Twojej logiki powinienem uzyskać te same prawa , w przeciwnym razie mam prawo, a nawet obowiązek palić, niszczyć działa sztuki, kultury. Otóż, rownież wśród par heteronormatywnych nie każdy ma prawo do adopcji, Wy domagacie się takiego prawa per se, w przeciwnym razie obrzucacie osoby przeciwne adopcji przez pary jednopłciowe obelgami typu homofob. Ciekawe, bo rownież osoby homo mają podobne opinie nt. adopcji. Rozumiem, że też są homofobami. Społeczeństwo to grupa osób o równych prawach ale o różnych przywilejach.

Mt 7 15-16 15 Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia, albo z ostu figi?

Oglądałam ostatnio wywiad z Margot. Mówi w nim, że jej kontrowersyjne działania wynikają z bezsilności i poczucia, że nie ma już nic do stracenia. Myślę, że ma, sympatię i chęć pomocy osób, które dotąd ją wspierały. Trudno się broni kogos, kto się tak zachowuje, nawet jak ma się świadomość tego, skąd taka agresja wynika. A czy można żałować, że się wstawiło za kimś, kto został niesprawiedliwie potraktowany przez aparat państwowy dla osiągnięcia celów politycznych? Był taki człowiek, który poręczył własnym życiem na krzyżu, był torturowany, znieważany, wyśmiewany, chyba miałby pełne prawo do rozczarowania zachowaniem tych, za których oddał życie, a pewnie ciągle ma nadzieje.

Pani Doroto! Nie aparat państwowy w celach politycznych a prawo. Jako skromny obywatel oczekuję, że państwo będzie chronić porządku i stosować prawo. Może się Pani nie zgodzi dlatego podam przykład argumentacji obrońców pana Margota. Otóż, gdy działacz lgbt atakuje człowieka hetero, to jest to zwykły wybryk chuligański, którym nawet policja nie powinna się zajmować. Gdy zaatakowana zostanie osoba lgbt to TYLKO I WYŁĄCZNIE DLATEGO ,ŻE JEST INNA I TO Z POWODU NIENAWIŚCI DO TAKICH OSÓB i wtedy całe państwo, wszystkie jego instytucje powinny się tym zająć. Taki wywód posłanki lewicy słyszałem w radio. A ja oczekuję tylko i aż, że państwo będzie dbać o porządek , ochronę każdego, pana Margota ale i ofiar jego agresji.

Jasne, oczywiście, masz rację. Ale postawię Ci przed domem ciężarówkę z plandeką, na której będzie napis “Kościół Katolicki chroni pedofilów”, ok? Jako skromny obywatel oczekuję, że państwo będzie chronić porządku i stosować prawo wolności wypowiedzi i poglądów.

Profesor jest etykiem, humanistą, widzi w ludziach przede wszystkim człowieka i szuka przyczyn jego zachowania. Nigdy nie poniża i nie odczłowiecza istoty ludzkiej. Chwała takim ludziom.❤❤❤❤❤

Mądry człowiek i ksiądz i z powołania.
Taka postawa powinna być przykładem dla innych duchownych, którym do takich działań jest trudno się przemuc. Oczywiście, ze trzeba się postarać zrozumieć dlaczego i się nawiązać jakiś dialog.

I może to właśnie powinno wyjść ze strony kościoła.

Pan Bóg kocha nas wszystkich bez względu na kolor, orientacje seksualna etc.

>Pan Bóg kocha nas wszystkich bez względu na kolor, orientacje seksualna etc.

Szczególnie swoją miłość wyraża dzieciom zmarłym przed chrztem, umieszczając je w limbo. Zrewiduj swoje poglądy o miłosiernym bogu, którego wyznajesz.

Marcin Szewczyk , chyba nie zrozumiałeś tych słów; chodzi bowiem o zabicie Boga w ludzkiej duszy,czyli jaśniej, czyli pozbawienie człowieka wiary i odniesienia do Boga własnego życia, który nadaje sens i cel temuż ludzkiemu życiu! Ewangelia mówi; “Nie bójcie się tych co zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą, ale tych się bójcie co po zabiciu mogą duszę zatracić w piekle”!!! Chodzi o wypłukanie z umysłu i serca pojęcia Boga, bo wtedy można przeprowadzić rewolucje kulturową stojącą u podstaw ideologii gender i LGBT!!!