Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Prof. Paczkowski: „Solidarność” nie była społeczeństwem

Strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, sierpień 1980. Fot. Zenon Mirota / Europejskie Centrum Solidarności

Nie było tak, że istniała garstka komuchów i trzydzieści parę milionów patriotycznie nastawionych Polaków – przypomina prof. Andrzej Paczkowski w wywiadzie dla „Kultury Liberalnej”.

Rozmowa Tomasza Sawczuka z prof. Andrzejem Paczkowskim, historykiem, działaczem opozycji demokratycznej w okresie PRL, ukazała się 25 sierpnia 2020 roku na łamach „Kultury Liberalnej”. Dotyczy dziedzictwa „Solidarności” 40 lat po podpisaniu Porozumień Sierpniowych.

Historyk wspomina sierpień 1980 jako czas „ekscytujący i podniosły zarazem”, w którym towarzyszyły mu „wielka radość i satysfakcja”. „W pierwszym okresie nie było pewne, jakie będą reakcje władzy. Pamiętam w rozmowach z 1980 roku przewijający się element: «K***a, żebyśmy tylko do Bożego Narodzenia wytrzymali, to już się Polska zmieni!». Wytrzymaliśmy dłużej” – przyznaje.

Wesprzyj Więź.pl

Na pytanie o to, jakiego rodzaju mitem w ciągu ostatnich 40 lat stała się „Solidarność”, prof. Paczkowski odpowiada: „Bardzo często mówi się, że «Solidarność» była społeczeństwem. Nie była społeczeństwem. (…) Krajobraz społeczny Polski lat 80. był zróżnicowany. Nie całe społeczeństwo było w «Solidarności», byli także jej przeciwnicy i wrogowie. Nie było tak, że istniała garstka komuchów i trzydzieści parę milionów patriotycznie nastawionych Polaków. Od niemowlęcia do staruszka. O tym się bardzo często zapomina”.

Wesprzyj Więź

Jak przekonuje profesor, w demokratycznym, państwie ruch taki jak „Solidarność” nie jest potrzebny. Istnieją, jak zwraca uwagę, „dziesiątki kanałów komunikacji społecznej, sposobów wyrażania swoich potrzeb, ambicji, projektów”. „Ten rodzaj buntu, jakim była «Solidarności», jest typowy dla systemu niedemokratycznego. Przenoszenie tamtego wzoru w dzisiejsze czasy może wprowadzać w błąd, co do tego jak się zachowywać, czego żądać i jak mówić” – dodaje.

Prof. Paczkowski zauważa jednocześnie, że „we współczesnej Polsce obóz rządzący wykazuje silne tendencje autorytarne i dlatego pojawiają się masowe manifestacje uliczne. Manifestacje takie, tworzenie się ruchów obywatelskich, ruchów obrony – czasami nie wiadomo czego i przed kim – to sygnały, że państwo staje się coraz mniej demokratyczne”.

DJ

Podziel się

Wiadomość

Mit, że Solidarność była emanacją Wszystkich Polaków (poza garstką ruskich pachołków) to wielki i nadal nie obalony jeszcze mit narodowy podobny do mitów że w Powstaniu Warszawskim walczyli wszyscy warszawiacy, po wojnie wszyscy Prawdziwi Polacy szli do lasu i byli Wyklęci (a garstka kolaborantów odbudowywała, uczyła dzieci, pracowała i leczyła), a w latach 1944-89 Wszyscy Polacy (poza agentami SB/UB) walczyli z komuna.
Dojrzałym społeczeństwem będziemy wtedy gdy skończymy z tymi Wszystkimi Polakami a zaczniemy posługiwać się pojęciami większości i mniejszości. Ale do tego jeszcze długa droga.