Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Dyrektor Muzeum Auschwitz: Romowie i Sinti wciąż są zamykani w gettach

Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński podczas obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów 2 sierpnia 2020 roku w Oświęcimiu. Fot. Łukasz Lipiński / Muzeum Auschwitz

Pamiętajmy: dyskryminacja powoduje wykluczenie, które prowadzi do odczłowieczenia, a to kończy się ludobójstwem – mówił dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M. A. Cywiński podczas wczorajszych obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów.

76 lat temu, w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r., Niemcy zlikwidowali w obozie Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz rodzinny dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager). Zamordowano wówczas w komorach gazowych około 4,3 tys. dzieci, kobiet i mężczyzn, ostatnich romskich więźniów obozu.

Wesprzyj Więź.pl

Przy pomniku upamiętniającym zagładę Romów i Sinti spotkało się wczoraj kilkadziesiąt osób. Złożyli wieńce i oddali hołd ofiarom.

– Dyskryminacja względem społeczeństwa Sinti i Romów obecna jest w niemalże całej Europie, w bardzo wielu krajach – mówił dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M. A. Cywiński. – Czy chcemy o tym pamiętać czy nie, są kraje, regiony, miasta, w których nadal dzisiaj istnieją, być może nie de iure, ale de facto getta, w których nadal są zamykani Romowie, Sinti, Gitans, Manouches, wszyscy Ci, których nazywamy czasami romantycznie ludźmi podróży, a których tak naprawdę nie akceptujemy w naszych społecznościach w pełni praw obywatelskich. Pamiętajmy – dyskryminacja powoduje wykluczenie, które prowadzi do odczłowieczenia, a to się kończy ludobójstwem – dodał Cywiński.

– Łatwo sobie wyobrazić, że dziś jest cicho i spokojnie, bo żyjemy w nowej Europie. Nie ma czegoś takiego jak nowa Europa. Dwa czy trzy pokolenia to jest zdecydowanie za mało, żeby zmienić pewne podstawowe wektory ludzkich zachowań. Zwłaszcza, jeśli te zachowania są połączone z zupełnie podstawowymi ludzkimi uczuciami, takimi jak duma, pycha, lęk czy niechęć. Żyjemy w Europie, która nadal tworzy i toleruje dyskryminację – dodał dyrektor Muzeum Auschwitz.

Wesprzyj Więź

Wirtualne wydarzenie upamiętniające 500 tys. Sinti i Romów zamordowanych w okupowanej przez nazistów Europie jest głównym tematem tegorocznych działań z okazji Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Sinti i Romów 2 sierpnia.

Na specjalnej stronie dostępne są informacje na temat Zagłady Sinti i Romów. Tam także obejrzeć można wielojęzyczne wydarzenie upamiętniające dostępne dla międzynarodowej publiczności.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Ja jestem za tym, żeby Romowie mieli pełne prawa, mają juz zasiłki jeszcze przydałoby się by pracowali, płacili podatki i wysyłali dzieci do szkół. Gdyby miasta walczyły z izolacją Romów oni mieli by zadnych gett. Czyżby ” getta” kolorowych i czarnych na zachodzie Eropy też bylo dowodem na dyskryminacje? A i jeszcze pytanie kto zamyka i w jaki sposób Romów w gettach?