Lato 2024, nr 2

Zamów

Nie żyje ks. Bronisław Piasecki

Ks. Bronisław Piasecki. Fot. Studio TV Niedziela / YouTube

Osobisty sekretarz kard. Stefana Wyszyńskiego miał 79 lat.

Bronisław Piasecki rozpoczął formacje kapłańską w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. z rąk kard. Wyszyńskiego.

Studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a następnie w Instytucie Teologii Moralnej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, gdzie obronił doktorat z teologii. Prowadził zajęcia z teologii moralnej na ATK oraz w warszawskim seminarium duchownym.

Wesprzyj Więź.pl

W latach 1974-1981 był osobistym sekretarzem kard. Stefana Wyszyńskiego, a następnie wicepostulatorem w jego procesie beatyfikacyjnym.

Został doktorem teologii moralnej i prałatem Jego Świątobliwości. W latach 1983-2010 pełnił funkcje proboszcza parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, a następnie, aż do śmierci, był rezydentem w tej parafii.

Wesprzyj Więź

Niedawno ukazało się wznowienie jego książki „Ostatnie dni Prymasa Tysiąclecia”, wydane z okazji spodziewanej (a ostatecznie bezterminowo zawieszonej) beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

W wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej, udzielonym w maju br. ks. Piasecki mówił m.in. o tym, co dało mu spotkanie z prymasem Wyszyńskim. – W nim były dwa wymiary. Z jednej strony miał świadomość, że reprezentuje Kościół w zmaganiach z ideologią wojującego ateizmu. Wiedział, że jest stroną i tu rzeczywiście był „pomnikowy”. W tamtych warunkach trzeba było być monumentem: inaczej oni nie rozumieli. Człowiek ciepły, znaczy – słaby, więc trzeba było pokazać moc. Natomiast gdy był księdzem Stefanem, to z nami żartował i podawał piłkę. Wielki i normalny – wspominał.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość