Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ks. Isakowicz-Zaleski w komisji do spraw przypadków pedofilii? Posłowe zdecydują za kilka dni

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Fot. Jarosław Roland Kruk / Wikipedia Commons / CC-BY-SA-3.0

Na przyszłotygodniowym posiedzeniu 15-16 lipca Sejm wybierze trzech członków państwowej komisji do spraw przypadków pedofilii. Do tej pory wybrani zostali członkowie ze strony prezydenta, premiera, rzecznika praw dziecka oraz senatu.

Lista kandydatów, spośród których wybierać będą posłowie, obejmuje dziewięć nazwisk (pierwotnie było dziesięć, ale jeden z kandydatów wycofał się z przyczyn osobistych).

Wesprzyj Więź.pl

Prawniczkę Karolinę Bućko zgłosił klub parlamentarny Lewicy. Barbara Chrobak – biegła sądowa z zakresu kryminalistycznych badań dokumentów – to kandydatka zgłoszona przez Krajową Radę Prokuratorów przy prokuratorze generalnym. Adwokat Adam Czarnecki został zgłoszony przez Stowarzyszenie „Możesz” na rzecz psychoprofilaktyki i rozwoju dzieci i młodzieży w Piastowie.

Hanna Elżanowska, psycholożka, psychoterapeutka i seksuolożka to kandydatka Prawa i Sprawiedliwości. Zgłoszony przez Platformę Obywatelską prof. Marek Konopczyński jest ekspertem w dziedzinie badania przestępczości, patologii społecznych i resocjalizacji. A prof. Teresa Matthews-Brzozowska – zgłoszoną przez Naczelną Radę Lekarską stomatolożką.

Radca prawny Andrzej Nowarski został zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość, a Bartłomiej Tkacz – również radca prawny – przez Krajową Radę Radców Prawnych. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, znany działacz społeczny i opiekun osób z niepełnosprawnościami, jest kandydatem zgłoszonym przez grupę posłów klubu parlamentarnego PSL–Kukiz’15 oraz koła poselskiego Konfederacja.

Członkowie wybrani przez Sejm uzupełnią skład powstającej komisji jako ostatni. Wcześniej członkami tego gremium zostali: powołana przez prezesa Rady Ministrów była działaczka opozycji i nauczycielka Elżbieta Malicka; psycholożka Justyna Kotowska, rekomendowana przez prezydenta; dr hab. Błażej Kmieciak, powołany przez rzecznika praw dziecka; oraz sędzia w stanie spoczynku Agnieszka Rękas, powołana przez Senat.

Celem komisji ma być wyjaśnianie przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich we wszystkich środowiskach społecznych. Jej zadaniem będzie m.in. identyfikacja zaniedbań i zaniechań organów państwa, a także organizacji pozarządowych, podmiotów i instytucji prowadzących działalność edukacyjną, wychowawczą, opiekuńczą, kulturalną i związaną z kulturą fizyczną, wypoczynkiem i leczeniem.

Wesprzyj Więź

– Troski o ochronę dzieci i młodzieży nigdy dosyć. Mnie ciekawiłoby więc powołanie dwóch komisji, zarówno państwowej, jak też wewnątrzkościelnej i następnie porównanie owoców ich prac – komentował redaktor naczelny kwartalnika „Więź” i rzecznik prasowy Inicjatywy „Zranieni w Kościele” Zbigniew Nosowski. – Skoro współistnieją dwa porządki prawne: państwowy i kanoniczny, skoro odbywają się równolegle dwa niezależne dochodzenia i procesy, dlaczego nie miałoby być dwóch komisji? – pytał.

Zebraliśmy opinie na remat rozliczania przypadków pedofilii w Kościele i innych instytucjach. Można je przeczytać tutaj

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość