Lato 2024, nr 2

Zamów

Będzie wizytacja apostolska w seminarium w Kaliszu

„Zabawa w chowanego”, reż. Tomasz Sekielski, 2020

Zarządziła ją watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa. Obowiązki wizytatora powierzyła abp. Stanisławowi Gądeckiemu.

Oto treść komunikatu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce: „Kongregacja ds. Duchowieństwa zarządziła wizytację apostolską w wyższym seminarium duchownym diecezji kaliskiej. Obowiązki wizytatora apostolskiego powierzyła abp. Stanisławowi Gądeckiemu, metropolicie poznańskiemu”.

Wesprzyj Więź

Przypomnijmy: w czwartek Konferencja Episkopatu Polski informowała, że papież Franciszek mianował na administratora apostolskiego w diecezji kaliskiej abp. Grzegorza Rysia, który przejął obowiązki oskarżonego o tuszowanie pedofilii bp. Edwarda Janiaka (ten został poproszony o opuszczenie diecezji na czas dochodzenia).

Wesprzyj Więź.pl

Pierwszą decyzją administratora jest przesunięcie na późniejszy termin aktu zawierzenia narodu polskiego i Kościoła w Polsce świętemu Józefowi. Aktu zawierzenia miał dokonać w Kaliszu 2 lipca abp Marek Jędraszewski, podczas Mszy świętej transmitowanej przez Radio Maryja.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Na przykład w Bydgoszczy. Jak to możliwe, że kiedy powstawała diecezja bydgoska w 2004 roku przeniesiono kleryków z Gniezna w liczbie okoły 65; dzisiaj po 16 latach rządów bpa Jana Tyrawy jest ich 7 (słownie siedmiu w całym seminarium!!!). Czy nikt tego nie widzi?!

@Adam
W całym budynku seminarium na wszystkich rocznikach łącznie jest tylko 7 osób ?
To zdjęcie które jest na stronie seminarium to wszyscy ?

To jest niewiarygodne. Sądziłem, że jest już kryzys ale 7 kleryków na całe seminarium to już jest dramat.
Przy ilu klerykach zamkną je ? Jak będzie jedna osoba w całej uczelni ?

A duchowieństwo nie zdaje sobie sprawy jak bardzo katastrofalna czeka ich niedługo sytuacja ? Nie rozumieją, że druga Irlandia to może być nie w całej Polsce jak zapowiadał jeden polityk ale w samym polskim kościele ?

Od kiedy abp Gądecki odmówił prokuraturze dostępu do akt postępowania kościelnego ws. o nadużycia seksualne zasłaniając się odesłaniem ich do Watykanu, stracił wiarygodność i nie powinien być do takich zadań wyznaczany, a sam nie powinien ich przyjmować.

Jak można powoływać kogoś, kto sam nie jest w porządku, do wizytacji w seminarium kaliskim i do zbadania tuszowania pedofilii przez E. Janiaka? Gądecki też ma u siebie różne historie, które chluby mu nie przynoszą. A poza tym diecezja kaliska podlega Gądeckiemu i cały czas winien był czuwać nad tym , co się w niej dzieje. Skoro takie podłe historie wychodzą, na jaw, to znaczy, że Gądecki źle spełniał swoją funkcję i nie było właściwego nadzoru. A teraz sam ma to sprawdzać ? Przecież to absurd. Mam wrażenie, że te zapowiadane działania to mamienie ludzi, że hierarchia się stara sprawę rozwiązać. Dlatego proszę, aby dziennikarze byli cały czas czujni. Niech pozwólcie, aby ta sprawa została wyciszona.