Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Chcą powiedzieć papieżowi o pedofilii w polskim Kościele. Trwa zrzutka na ogłoszenie we włoskiej gazecie

Papież Franciszek. Fot. Mazur / catholicnews.org.uk

Do końca akcji zaangażowanych katolików zostały trzy dni. Brakuje nieco ponad 3 tys. zł.

Trwa zbiórka na wykupienie we włoskim dzienniku „La Repubblica” ogłoszenia skierowanego do papieża Franciszka. Miałoby się ono ukazać 29 czerwca (w święto Piotra i Pawła).

Wesprzyj Więź.pl

„Ojcze Święty Franciszku! Odbuduj nasz Kościół! Błagamy Cię! Spójrz z troską na Kościół w Polsce, gdzie biskupi kryją przypadki pedofilii, lojalność wobec instytucji jest ślepa i głucha, ważniejsza od dobra ofiar, a Episkopat i nuncjusz udają, że tego nie widzą. Brak zdecydowanej reakcji na zgłaszane do Kongregacji Nauki Wiary oraz Kongregacji ds. Biskupów zachowania: abp. Sławoja Głódzia, bp. Edwarda Janiaka, bp. Jana Tyrawy i wielu innych wywołuje publiczne zgorszenie i godzi w dobro Kościoła. Uderza w Jego jedność, ponieważ rodzi podział na dbających o wizerunek instytucji i na troszczących się o ofiary. Wielu wiernych ma poczucie, że Watykan daje na to przyzwolenie. Apelujemy do Ciebie Ojcze Święty: zaDOŚĆuczyńmy za KRZYWDy!” – czytamy w treści ogłoszenia.

Koszt wydrukowania go we włoskim dzienniku to 7,5 tys. euro. Inicjatorzy akcji chcą zebrać 40 tys. zł, a na tę chwilę suma wpłat wynosi 31 280 zł. Jeśli zebrana kwota przekroczy 40 tys. zł – dodatkowy dochód ze zbiórki zostanie przeznaczony na Inicjatywę „Zranieni w Kościele” (tak samo będzie w przypadku nieuzbierania wymaganej kwoty).

„Wyczerpaliśmy już wszystkie możliwe drogi formalne i nieformalne, a mimo to nie padło ani jedno: «przepraszam» ze strony tych, którzy dopuścili się konkretnych zaniechań, tuszowali przypadki pedofilii lub przenosili z parafii na parafię księży oskarżonych o molestowanie nieletnich” – piszą inicjatorzy akcji.

Wesprzyj Więź

Kim są? Określają się jako „grupa zaangażowanych wiernych Kościoła Katolickiego w Polsce”. Należą do niej: Elżbieta Bansleben, Tomasz Brodecki, Maryna i Michał Czaplińscy, Marcin Dzierżanowski, Tomasz Jankiewicz, Agnieszka Kasprzyk-Mączyńska, Anna Koziołkiewicz-Kozak, Marcin Kulwas, Zofia Lisiecka, Barbara Łosik, Alicja Marciniak, Magdalena i Stanisław Matczak, Roman Miotke, Paweł Moras, Marta Nowicka, Katarzyna Otczyk, Jakub Pankowiak, Anna Pociejewska, Agnieszka Rejsler-Doroszewska, Agnieszka Rodziewicz, Maria Roeske, Ewa Sokołowska, Joanna Stawiarska, Zenona Szczepkowska – Miotke, Maja Szwedzinska, Iwona Śmierzchalska, Weronika Uziak, Magdalena Wałęsa, Bartosz Wrzosek, Andrzej Zapaśnik, Zygmunt Zmuda Trzebiatowski, Justyna Zorn.

„Są sytuacje, w których milczenie staje się równoznaczne z przyzwoleniem na zło – piszą. – Jako wierni Kościoła Katolickiego nie możemy już dłużej milczeć. Nie możemy udawać, że nic się nie stało. Nie chcemy być, poprzez brak naszej reakcji, współsprawcami dalszego cierpienia naszych braci i sióstr, którzy padli ofiarą molestowania seksualnego ze strony księży i biskupów. Nie chcemy być obojętni wobec zła, które się dzieje w naszych diecezjach”.

Do wykupienia reklamy-apelu do papieża można sie dołożyć tutaj.

Podziel się

Wiadomość