Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Przewodniczący episkopatu apeluje o stosowanie się do zaleceń sanitarnych w kościołach

Abp Stanisław Gądecki podczas 380 zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski 26 września 2018 r. w Płocku. Fot. episkopat.pl

Dołóżmy wszelkich starań, aby godnie i bezpiecznie celebrować święte tajemnice naszej wiary – pisze abp Stanisław Gądecki w komunikacie poprzedzającym Boże Ciało.

Przewodniczący episkopatu napisał: „W kontekście zbliżającej się Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – mając na uwadze zdrowie i życie naszych rodaków – zwracam się do wszystkich uczestników uroczystości religijnych z gorącym apelem o konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych. W sposób szczególny proszę o zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu 2 metrów od innych uczestników zgromadzenia. Wskazania te obowiązują wszystkich uczestników liturgii, z wyjątkiem celebransów”.

Odnosząc się do kwestii duszpasterstwa w czasie pandemii, abp Gądecki podkreślił: „Wyrażając radość ze zniesienia limitu wiernych mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych – zwłaszcza w niedzielnej Eucharystii – pragnę jednocześnie przypomnieć o dalszej konieczności stosowania prewencyjnych zasad bezpieczeństwa w duszpasterstwie, według zaleceń biskupa miejsca”.

Wesprzyj Więź.pl

W kontekście udzielania komunii metropolita poznański zachęcił, aby jeden kapłan udzielał komunii na rękę, a pozostali odrębnie do ust. „Jeśli jest obecny tylko jeden kapłan, proszę, aby udzielał Komunii Świętej najpierw osobom pragnącym przyjąć Ją na rękę, a później tym, którzy pragną przyjąć Komunię do ust” – zaznaczył.

„Dołóżmy wszelkich starań, aby – w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych – godnie i bezpiecznie celebrować święte tajemnice naszej wiary” – zaapelował abp Gądecki.

Przypomnijmy: w ostatnich dniach słyszymy o ogniskach koronawirusa w przestrzeniach kościelnych. W Tuchowie, gdzie znajdują się seminarium i klasztor redemptorystów, w którym ostatnio odbyły się święcenia kapłańskie i bierzmowanie, pozytywny wynik na obecność SARS-CoV-2 otrzymało już 55 osób; chorują nie tylko zakonnicy, lecz także józefitki oraz pensjonariusze DPS. Na kwarantannie przebywa blisko 400 osób.

Zakażony jest także proboszcz parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie oraz ksiądz pracujący w kurii diecezji bielsko-żywieckiej.

Pandemia nie oszczędza polskiego episkopatu. Jak poinformował ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP, planowane na połowę czerwca zebranie plenarne zostało przełożone, ponieważ bp Artur Miziński, sekretarz generalny episkopatu, oraz mieszkańcy Sekretariatu są objęci kwarantanną.

Wesprzyj Więź

Według oficjalnych danych na całym świecie na COVID-19 (zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2) zachorowało ponad 7,2 mln osób, ponad 409 tys. zmarło. W Polsce wykryto 27 365 przypadków zakażenia, 1 172 osoby zmarły, a ozdrowiało 13 196.

Przeczytaj także: „Zamiast tęsknić za tłumami w kościołach, musimy szukać nowego modelu duszpasterstwa. Ludzie potrzebują Kościoła bezpiecznego, a nie lekceważącego zagrożenia” – pisze ks. Andrzej Draguła w tekście „Wirus w Kościele”

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość