Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Warszawska kuria przekaże parafiom plakaty „Zranionych w Kościele”

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Warszawa, wrzesień 2019. Fot. Episkopat.pl

Wkrótce do wszystkich parafii archidiecezji warszawskiej trafią plakaty inicjatywy „Zranieni w Kościele” informujące o telefonie wsparcia dla osób, które doświadczyły przemocy seksualnej w środowisku kościelnym – czytamy w opublikowanym wczoraj komunikacie.

Plakaty Inicjatywy „Zranieni w Kościele” zostały wysłane do wszystkich kurii diecezjalnych 13 maja. Kurie miały je rozsyłać dalej, do parafii.

Wesprzyj Więź.pl

Jak mówi ks. Piotr Odziemczyk, wicekanclerz warszawskiej kurii, „ze względu na sytuację epidemii wysyłka do parafii wszelkich materiałów duszpasterskich była w tym czasie wstrzymana”. – Plakaty Inicjatywy „Zranieni w Kościele” zostaną więc przekazane podczas najbliższego spotkania księży dziekanów – dodaje.

Plakaty informują o telefonie wsparcia dla osób, które doświadczyły przemocy seksualnej od ludzi Kościoła (800 280 900; dyżury w każdy wtorek w g. 19-22). Kilka dni temu o ich wywieszenie w kościelnych gablotach poprosił w liście do wszystkich proboszczów abp. Wojciech Polak, delegat episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży. Zachęcił także do poinformowania o telefonie w ogłoszeniach parafialnych. Bo „Zranieni w Kościele” to – jak pisał – „dzieło katolików świeckich będące wyrazem ich odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła”.

W ostatnich dniach niektóre katolickie media ostro krytykują pomysł wywieszania plakatów. Zdaniem autora „Naszego Dziennika” „akcja fałszywie sugeruje, że w każdej parafii są przestępcy, a ich ofiarom nikt nie chce pomóc”.

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” działa od marca ub.r. Powołali ją świecy katolicy z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” oraz Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Od 12 marca ub.r. do 29 lutego br. z telefonicznego wsparcia skorzystano 121 razy.

Wesprzyj Więź

Druk i wysyłkę plakatów sfinansowała Fundacja Świętego Józefa powołana przez Konferencję Episkopatu Polski.

Plakat można także pobrać i wydrukować samemu w formatach A3 albo A4.

JH

Podziel się

Wiadomość