Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Zabawa w chowanego”. Obejrzyj nowy film braci Sekielskich

„Zabawa w chowanego”, reż. Tomasz Sekielski, 2020

W sobotę, 16 maja, o 10 premiera filmu Tomasza i Marka Sekielskich „Zabawa w chowanego”. Dokument można obejrzeć bezpłatnie na YouTubie.

Wesprzyj Więź

Nowy film nie jest powtórką z „Tylko nie mów nikomu”, „to dogłębna analiza przypadku jednej odpowiedzialności: biskupa diecezjalnego, wcześniej pomocniczego, z zachodniej Polski, który krył swoich podwładnych” – pisze Michał Wilgocki w „Gazecie Wyborczej” (przeczytaj o pierwszych reakcjach na film).

W pierwszej recenzji Więź.pl Damian Jankowski zwraca uwagę, że „«Zabawa w chowanego» to obraz znacznie bardziej kameralny niż jego poprzednik. Spokojniejszy. I – co trzeba zaznaczyć – być może uderzający nawet celniej w struktury zła, które niestety wciąż mają się dobrze w Kościele nad Wisłą”.

Wesprzyj Więź.pl

„Co zrobić z poznanym znowu ogromem zła wewnątrz Kościoła? Trzeba by dziś – oprócz okazania wsparcia ofiarom – zamienić feudalną ścieżkę zależności między hierarchią a ludem i głosem świeckich powiedzieć: dość! Dość czynienia z Kościoła korporacji dbającej tylko o własne wpływy; dość chronienia się za obłokiem niewiedzy, naiwności, niepamięci, mglistych procedur; dość zamiatania zbrodni pod dywan; dość prześladowania ofiar i głaskania winnych” – zaznacza Jankowski.

Zranieni w Kościele

Podziel się

Wiadomość