Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Rada Stała KEP: Potrzeba bardziej sprawiedliwego kryterium znoszenia ograniczeń w kościołach

Posiedzenie Rady Stałej KEP 27 sierpnia 2019 roku. Fot. episkopat.pl

Dziękujemy księżom i wiernym za odpowiedzialne przestrzeganie zarządzeń służb sanitarnych i władz państwowych. Zachęcamy, w miarę istniejących możliwości, do uczestnictwa we Mszach św. i nabożeństwach w kościołach – czytamy w komunikacie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Obradująca na Jasnej Górze Rada Stała KEP 2 maja wydała komunikat. Jego autorzy podkreślają, że w obliczu pandemii koronawirusa „najważniejsza jest chrześcijańska troska o każdego człowieka, o jego życie oraz o zdrowie duszy i ciała”. „Otoczmy więc troską w szczególności osoby najbardziej poszkodowane, zakażone, przeżywające kwarantannę, tracące pracę i źródło utrzymania, ogarnięte lękiem o przyszłość swoją i swoich najbliższych. Pamiętajmy w modlitwie także o zmarłych i ich rodzinach, które przeżywają dramatyczne chwile” – apelują i dziękują wszystkim niosącym pomoc chorym i izolowanym.

Wesprzyj Więź.pl

„W trosce o bezpieczeństwo społeczne, z odpowiedzialnością przyjmujemy państwowe ograniczenia sanitarne spowodowane stanem epidemii, choć są trudne i bolesne dla wielu z nas. Jednocześnie, w związku z planowanym przez rząd znoszeniem restrykcji chcemy podkreślić – tak jak wcześniej zaznaczył przewodniczący episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki – potrzebę bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium znoszenia ograniczeń dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych podmiotów” – czytamy.

Autorzy komunikatu dziękują księżom i wiernym za „odpowiedzialne przestrzeganie zarządzeń służb sanitarnych i władz państwowych w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego”. „Zachęcamy, w miarę istniejących możliwości, do uczestnictwa w Mszach św. i nabożeństwach w kościołach. Prosimy księży proboszczów o organizowanie w parafiach możliwości przystąpienia do spowiedzi świętej. Niech to będzie okazja do wypełnienia IV przykazania kościelnego. Z zachowaniem wszelkich zarządzeń władz sanitarnych i państwowych zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach majowych. Mogą one być dobrą okazją duszpasterską do powrócenia w kościołach do życia sakramentalnego osób, które tego pragną” – piszą hierarchowie, przypominając, że nadal obowiązują dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych mszach.

„Wyrażamy wdzięczność środkom społecznego przekazu i parafiom za transmisje liturgii w telewizji, radiu i internecie. Nie powinno to jednak osłabić naszej woli do przystępowania do sakramentów świętych w naszych kościołach. Ci, którzy – z powodu wprowadzonych limitów – nie mają takiej możliwości w niedzielę, mogą uczestniczyć w Mszach św. w świątyniach w inne dni tygodnia” – czytamy w komunikacie.

Wesprzyj Więź

Rada Stała prosi ponadto biskupów diecezjalnych, by w niedzielę, 17 maja, lub w poniedziałek, 18 maja, z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II „we wszystkich katedrach, kościołach i kaplicach w Polsce były sprawowane msze jako diecezjalne i parafialne dziękczynienie” za jego życie i pontyfikat.

Obecnie w kościołach w Polsce może przebywać jedna osoba na 15 m kw. świątyni.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość