Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Jedna osoba na 9 m kw. świątyni. Pomysł przewodniczącego episkopatu

Abp Stanisław Gądecki podczas 380 zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski 26 września 2018 r. w Płocku. Fot. episkopat.pl

Abp Stanisław Gądecki w liście do premiera Mateusza Morawieckiego zwraca uwagę „na potrzebę bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach”.

Przewodniczący Episkopatu Polski zaznacza w liście, że Kościół z szacunkiem przyjmuje działania państwa, „których celem jest ochrona zdrowia i życia Polaków w sytuacji pandemii”. Zauważa jednak, że – w związku z restrykcjami dotyczącymi zgromadzeń publicznych – „ostatnie dni również w kościołach były bardzo trudne, zwłaszcza w okresie świątecznym, niemniej zrozumiałe w kontekście walki o życie ludzkie”.

Obecnie obowiązujące restrykcje pozwalają na udział w liturgii 5 osobom (nie licząc celebransów i ministrantów). „Po tygodniach ograniczeń, cieszą nas zapowiedzi złagodzenia nałożonych restrykcji, w tym dotyczących zgromadzeń religijnych. Siła do walki z epidemią pochodzi przecież nie tylko z siły intelektu, czy psychiki, ale przede wszystkim z siły ducha, która od wieków w Polsce jest umacniana dzięki sakramentom i wspólnej modlitwie” – pisze arcybiskup.

Wesprzyj Więź.pl

Zwraca też uwagę „na potrzebę bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych podmiotów”.

Wesprzyj Więź

Proponuje, żeby § 9 ust. 2 aktualnego rozporządzenia Rady Ministrów 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, przyjął następujące brzmienie: „W okresie od dnia 20 kwietnia 2020 r. do odwołania ograniczeń w kwestii sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych, w tym w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, ograniczenia te polegają na obowiązku zapewnienia, aby – w trakcie sprawowania kultu religijnego, czynności lub obrzędów religijnych – w danym obiekcie znajdowała się jedna osoba na 9 m kw., nie wliczając w to osób sprawujących kult i posługujących lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu. Powyższe przepisy odnoszą się do osób znajdujących się wewnątrz obiektów sakralnych. W innych przypadkach mają zastosowanie ogólne przepisy o zachowaniu bezpiecznej odległości”.

„Ufam, że dzięki wysiłkom wszystkich Polaków, uda się ochronić zdrowie i życie wielu z naszych rodaków, a sytuacja, którą przechodzimy umocni naszą jedność i uczyni nasze społeczeństwo jeszcze bardziej solidarnym i silnym” – kończy swój list abp Gądecki.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość