Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Sala samobójców. Hejter” wygrywa prestiżowy amerykański festiwal

Jan Komasa i Maciej Musiałowski na planie filmu „Sala samobójców. Hejter”. Fot. Jarosław Sosiński/ Kino Świat

Najnowszy film Jana Komasy zdobył nagrodę za najlepszy międzynarodowy film fabularny na Tribeca Film Festival. „Czym Nixon i Watergate byli dla Coppoli, gdy kręcił «Rozmowę», tym Facebook i fake newsy są dla twórcy «Hejtera»” – zachwyca się zasiadający w jury reżyser Danny Boyle.

Decyzja jury, w skład którego weszli Demian Bichir, Danny Boyle, Judith Godreche, Sabine Hoffman i William Hurt, była jednogłośna. To pierwszy polski film w historii, który zaklasyfikował się do konkursu głównego organizowanego w sercu nowojorskiego Manhattanu festiwalu. I pierwszy, który zdobył najważniejszą nagrodę.

„Pragnę Panu podziękować za wspaniały film. Inspirujący. Moralnie potężny. Wnikliwy. Istotny. Przepełniony głębokim zrozumieniem i współczuciem. To właśnie ten szczególny rodzaj empatii przesądza o sile filmu, stając się autentycznym wyrazem sumienia artysty. To empatia, która opiera się naciskom. Jest szczera. Sprzyja zrozumieniu. Dziękuję wszystkim współtwórcom tego wielkiego dzieła: dzieła sumienia” – napisał w liście do Jana Komasy aktor William Hurt.

Wesprzyj Więź.pl

Zachwytu nad filmem nie krył także zasiadający w jury Danny Boyle, zdobywca Oscara za „Slumdoga. Milionera z ulicy”. „Z głębi serca gratuluję reżyserowi jakże aktualnego i niepokojącego filmu. Czym Nixon i Watergate byli dla Coppoli, gdy kręcił «Rozmowę», tym Facebook i fake newsy są dla twórcy «Hejtera»” – napisał, podkreślając, że ma nadzieję osobiście uścisnąć dłoń Komasy lub „choćby trącić się z nim łokciem”. Ta wygłoszona z przymrużeniem oka aluzja do zasad społecznego dystansu związanych z szalejącą – także w Nowym Jorku – pandemią koronawirusa jest nieprzypadkowa. Tegoroczna edycja festiwalu z uwagi na sytuację epidemiczną odbyła się w trybie online.

„Cieszę się podwójnie, gdyż «Hejter» w związku z zamknięciem kin z powodu pandemii stał się ofiarą wirusa, a w konsekwencji dramatem dla naszych producentów. Teraz dzięki tej nagrodzie dostał drugie życie” – komentuje Jan Komasa. I dodaje: „Przede wszystkim jednak wielką radość wzbudza fakt, że spragniony dobrych wiadomości świat międzynarodowego filmu znowu z całą mocą usłyszy o polskim kinie”.

Tribeca Film Festival – organizowany od 2002 roku z inicjatywy Roberta de Niro, Jane Rosenthal i Craiga Hatkoffa – to jedna z największych światowych imprez kina niezależnego. Liczba tytułów obiegających się o udział w festiwalu przekracza 10 tysięcy, a pokazy gromadzą milionową widownię.

Wesprzyj Więź

„Hejtera” recenzował na naszych łamach ks. Andrzej Luter. „To najważniejsza opowieść o współczesności w polskim kinie od dekady” – pisał.

Film do obejrzenia w serwisach VOD.

Kino Świat, DJ

Podziel się

Wiadomość