Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Rada Stała KEP apeluje do polityków o wspólne stanowisko w sprawie wyborów prezydenckich

Wicepremier Jacek Sasin i premier Mateusz Morawiecki (drugi i trzeci od lewej) podczas polskiej premiery filmu „Poland: The Royal Tour”. Wieliczka, 8 lipca 2019 r. Fot. Krystian Maj / KPRM

Zachęcamy, aby w dialogu między stronami poszukiwać takich rozwiązań, które nie budziłyby wątpliwości prawnych i podejrzenia nie tylko o naruszenie obowiązującego ładu konstytucyjnego, ale i przyjętych w demokratycznym społeczeństwie zasad wolnych i uczciwych wyborów – piszą biskupi.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała dziś dokument, w którym apeluje do polityków „o odpowiedzialność za dobro wspólne, jakim jest Polska”.

Wesprzyj Więź.pl

Biskupi zwracają uwagę, że przeżywanej obecnie nadzwyczajnej sytuacji pandemii „najważniejsza jest troska o każdego człowieka, o jego zdrowie i życie, poczynając od osób najbardziej poszkodowanych, zarażonych, przeżywających kwarantannę, ogarniętych lękiem o przyszłość swoją i swoich najbliższych”. „Z wdzięcznością myślimy o naszych braciach i siostrach, którzy niosą pomoc osobom chorym: lekarzach, pielęgniarkach, służbie zdrowia, służbach dostarczających leki, środki dezynfekcyjne i żywność, wolontariuszach oraz tych wszystkich, którzy ofiarnie służą, abyśmy w atmosferze solidarności pokonali to bolesne doświadczenie. W tym gronie zasługującym na najwyższe wyrazy podziękowania znajdują się także osoby duchowne i zakonne oraz pracownicy Caritas” – wymieniają.

Doceniają również „dotychczasowe zaangażowanie władz państwowych i samorządowych” i życzą „odpowiedzialnym za rządy naszym państwem, aby potrafili opracować i wdrożyć najodpowiedniejsze mechanizmy w celu rychłego pokonania epidemii”.

Rada Stała KEP w swoim piśmie porusza też temat wyborów prezydenckich, które partia rządząca chce przeprowadzić 10 maja korespondencyjnie. „Apelujemy do sumień ludzi odpowiedzialnych za dobro wspólne naszej Ojczyzny, zarówno do ludzi sprawujących władzę, jak i do opozycji, aby w tej nadzwyczajnej sytuacji wypracowali wspólne stanowisko, dotyczące wyborów prezydenckich. Zachęcamy, aby w dialogu między stronami poszukiwać takich rozwiązań, które nie budziłyby wątpliwości prawnych i podejrzenia nie tylko o naruszenie obowiązującego ładu konstytucyjnego, ale i przyjętych w demokratycznym społeczeństwie zasad wolnych i uczciwych wyborów. Prosimy, aby kierując się najlepszą wolą, w swoich działaniach szukali dobra wspólnego, którego wyrazem jest dziś zarówno życie, zdrowie oraz społeczny byt Polaków, jak i szerokie społeczne zaufanie do wspólnie wypracowanych przez lata procedur wyborczych demokratycznego państwa. W tej trudnej sytuacji, jaką przeżywamy, powinniśmy dbać o kultywowanie dojrzałej demokracji, ochronę państwa prawa, budowanie – mimo różnic – kultury solidarności, także w sferze polityki” – zaznaczają autorzy tekstu.

Ich zdaniem, „w procesie dokonywania odpowiedzialnego wyboru kandydata na urząd prezydenta należy wziąć pod uwagę w szczególny sposób prawość moralną, miłość Ojczyzny i traktowanie władzy jako służby, kompetencje w dziedzinie życia politycznego i obywatelskiego, wyrazistą tożsamość, postawę dialogu i umiejętność współpracy, zdolność do roztropnego rozwiązywania konfliktów, merytoryczne przygotowanie i wiedzę, a także szacunek dla zasad demokracji, kierowanie się fundamentalnymi zasadami etycznymi, poszanowanie dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci, gwarancję dla prawnej definicji małżeństwa jako trwałego związku mężczyzny i kobiety, promocję polityki rodzinnej oraz gwarancje dla rodziców w zakresie prawa do wychowywania dzieci zgodnie z wyznawaną wiarą i wartościami”.

Wesprzyj Więź

Biskupi proponują ponadto, by 1 maja był dniem pokuty i postu w intencji zachowania miejsc pracy dla naszych rodaków.

To nie pierwszy apel polskich biskupów dotyczący wyborów prezydenckich. 26 marca Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski pisała o potrzebie zawieszenia wszelkiej rywalizacji politycznej. Do porozumienia ponad podziałami zachęcał kilka dni później abp Stanisław Gądecki, przewodniczący episkopatu. Prymas Polski abp Wojciech Polak pytany natomiast w Radiu Zet o kwestię wyborów zaznaczył, że „jeżeli jest ryzyko dla życia i zdrowia, to nie powinniśmy narażać ani siebie, ani innych”. „Wybory powinny zostać zorganizowane wtedy, kiedy nie będą grozić zdrowiu i życiu obywateli oraz gdy będzie im towarzyszyć gwarancja ich demokratycznego przeprowadzenia” – mówił z kolei abp Grzegorz Ryś w wywiadzie dla KAI.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Dla ludzi mających dobrą wolę i otwarty umysł wymowa wypowiedzi KEP jest jasna.
Tylko, że kierownictwo PiSu nie ma dobrej woli, a znaczna część jego zwolenników nie ma otwartego umysłu. Dlatego taka wypowiedź niewiele zmieni, służy bardziej jako alibi lub plasterek na sumienie.