Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kard. Pell uniewinniony

Kard. George Pell. Fot. Kerry Myers / CC BY 2.0

Australijski Sąd Najwyższy unieważnił wcześniejszy wyrok skazujący. Kardynał natychmiast przestanie odbywać sześcioletnią karę więzienia.

Obradujący w Brisbane Sąd Najwyższy Australii wydał wyrok online. „Sąd Najwyższy uznał, że ława przysięgłych, działając racjonalnie w odniesieniu do całości materiału dowodowego, powinna poddać w wątpliwość winę wnioskodawcy w odniesieniu do każdego z przestępstw, za które został skazany, i nakazał uchylenie wyroku oraz wydanie w jego miejsce orzeczenia uniewinniającego” – czytamy w sentencji wyroku z 7 kwietnia.

Kard. Georg Pell w marcu ubiegłego roku został skazany na sześć lat więzienia za molestowanie seksualne dwóch nastoletnich chórzystów w 1996 r., kiedy był arcybiskupem Melbourne.

Wesprzyj Więź.pl

Prawnicy hierarchy od początku twierdzili, że wyrok skazujący został wydany pomimo „uzasadnionych wątpliwości”, przemawiających na korzyść oskarżonego (chodziło m.in. o fakt, że jedna z ofiar przed śmiercią przyznała, że nie była molestowana przez kard. Pella, a także o to, że materiałem dowodowym w sprawie były jedynie zeznania drugiej z ofiar, którym zaprzeczały relacje 20 świadków powołanych przez obronę).

Wesprzyj Więź

W wydanym oświadczeniu kardynał przypomniał, że cały czas podkreślał swoją niewinność. Zapewnił, że nie żywi do nikogo urazy (spędził w więzieniu o zaostrzonym rygorze 13 miesięcy) i podkreślił, że jedynym środkiem uzdrowienia ran przeszłości jest prawda. Podziękował wszystkim, którzy go wspierali, niejednokrotnie znosząc z tego powodu wiele cierpień, a zwłaszcza ekipie prawników.

O wątpliwościach w sprawie kardynała informowaliśmy tutaj.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość