Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Duszpasterz narodowców odwołał się od decyzji biskupa. Stolica Apostolska odrzuciła jego rekurs

Ks. Roman Kneblewski. Fot. Tuba Cordis/ YouTube

Roma locuta, causa finita – komentuje decyzję w swojej sprawie ks. Roman Kneblewski.

Ks. Kneblewski poinformował w filmie opublikowanym na jego kanale Tuba Cordis, że Stolica Apostolska odrzuciła złożony przez niego rekurs. Kapłan odwoływał się od decyzji bp. Jana Tyrawy, który w czerwcu 2019 roku usunął go z funkcji proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy i przeniósł go na emeryturę z prawem zamieszkania w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Bydgoszczy. Odwołał się jednak od tej decyzji do Stolicy Apostolskiej. Zdaniem księdza decyzji biskupa brakowało wystarczającego uzasadnienia.

– Roma locuta, causa finita – tak ks. Kneblewski skomentował decyzję Stolicy Apostolskiej. – Będę miał czas na przemyślenie, przemodlenie co dalej, jak się ustawić w życiu, bo nie czuję się emerytem. Chciałbym jak najwięcej działać, być aktywnym. Pomyślę, w jaki sposób to realizować – powiedział. Podziękował za modlitwy i wyznał, że wierzy iż Bóg dopuszczając taką sytuację w jego życiu ma wobec niego jeszcze jakieś plany czy odpowiedzialne zadania.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Ks. Roman Kneblewski znany jest między innymi z celebrowania liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, a także z sympatyzowania z ruchem narodowym i z kontrowersyjnych wypowiedzi. „Każdy polski katolik powinien być nacjonalistą i patriotą” – mówił w homilii podczas V pielgrzymki środowisk narodowych na Jasną Górę w kwietniu 2018 roku.

Za ks. Kneblewskim, który w 2017 roku otrzymał tytuł Proboszcza Roku w plebiscycie „Expressu Bydgoskiego” pod patronatem bp. Tyrawy, murem stanęli bydgoscy radni PiS, którzy apelowali do ordynariusza z prośbą o pozostawienie proboszcza w parafii NSPJ.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość