Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Marian Turski przypomina: Auschwitz nie spadło z nieba

Marian Turski przemawia podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 2019 roku w Oświęcimiu. Fot. Wojciech Grabowski/ Muzeum Auschwitz-Birkenau

Nie bądźcie obojętni, jeśli widzicie kłamstwa historyczne. Kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana – mówił dziś Marian Turski podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

W Muzeum Auschwitz-Birkenau odbywają się dziś obchody rocznicowe, bierze w nich udział około 200 byłych więźniów obozu i ocalonych z Holokaustu oraz ponad 60 delegacji z całego świata.

Wesprzyj Więź.pl

Przemawiał prezydent Andrzej Duda i byli więźniowie obozu. Wśród nich Marian Turski, dziennikarz i wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Przywołał słowa prezydenta Austrii o tym, że „Auschwitz nie spadło z nieba”. – Może się to nawet wydawać banalne stwierdzenie, ale jest to niesłychanie głęboki skrót myślowy – zaznaczył.

Przypomniał, że w Berlinie w latach 30. władze wprowadziły ławki, na których nie można było siadać Żydom, napisy w stylu „Dzieciom żydowskim nie wolno się bawić z niemieckimi” albo „Żydom sprzedajemy chleb i produkty żywnościowe tylko po godzinie 17”.

– I tak powolutku, stopniowo, dzień za dniem, ludzie zaczynają się z tym oswajać. Zaczynają przywykać do myśli, że ta mniejszość jest inna, że może być wypchnięta ze społeczeństwa, że to są ludzie obcy, którzy roznoszą zarazki, epidemie. To jest już straszne, niebezpieczne. To jest początek tego, co może nastąpić za chwilę – wyjaśniał Turski.

Przypominał, że „my w Europie w większości wywodzimy się z tradycji judeochrześcijańskiej. Zarówno ludzie wierzący, jak i niewierzący przyjmują jako swój kanon cywilizacyjny dziesięć przykazań. Mój przyjaciel Roman Kent wymyślił jedenaste przykazanie, które jest doświadczeniem Holokaustu, tej strasznej epoki pogardy. Brzmi ono: nie bądź obojętny”.

– To chciałbym powiedzieć mojej córce, wnukom i ich rówieśnikom, gdziekolwiek mieszkają. W Polsce, w Izraelu, w Europie Wschodniej: nie bądźcie obojętni, jeśli widzicie kłamstwa historyczne. Kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana. Istotą demokracji jest to, że większość rządzi, ale prawa mniejszości muszą być chronione – podkreślał.

Wesprzyj Więź

– Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza prawa już istniejące. Nie bądźcie obojętni, bo jak nie, to się nie obejrzycie i jakieś Auschwitz na was spadnie z nieba – apelował Turski.

Przeczytaj także: Krótka historia Żydów w Polsce

DJ

Podziel się

16
1
Wiadomość

Czy obojętność nie dotyczy Żydów? Co zrobili Żydzi amerykańscy dla współbraci w płonącej Europie- nic. Auschwitz to także piekło Polaków. tam zginął także mój stryjek Polak. Auschwitz to nie tylko miejsce kaźni Żydów przede wszystkim innych narodów w tym Polaków.