Lato 2024, nr 2

Zamów

Rzecznik episkopatu: Abp Lenga nie reprezentuje Kościoła w Polsce

Ksiądz arcybiskup Paweł Lenga (na pierwszym planie), w głębi ks. bp Cyryl Klimowicz, biskup irkucki. Zdjęcie wykonano w kaplicy św. Teresy od Dzieciątka Jezus Doktora Kościoła w Pietropawłowsku Kamczackim w czerwcu 2013 r. Fot. Kamczadałka

Wypowiedzi abp. Lengi nie można traktować jako stanowiska polskich biskupów. Należy wyrazić ubolewanie, że występuje on w środkach społecznego przekazu i wprowadza wiernych w błąd – czytamy w komunikacie ks. Pawła Rytla-Andrianika.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik w wydanym dziś komunikacie, który otrzymała Więź, pisze: „W związku z dyskusją nt. wypowiedzi abp. Jana Pawła Lengi, przypominam, że abp Lenga nigdy nie był i nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski. Informowałem o tym w kwartalniku Więź (Jesień 2019, 3 [677]). Wypowiedzi abp. Lengi nie można więc w żaden sposób utożsamiać z Konferencją Episkopatu Polski. Nie można ich też traktować jako stanowiska polskich biskupów”. 

Rzecznik wyraża ubolewanie, że abp Lenga „występuje w środkach społecznego przekazu i wprowadza wiernych w błąd”.

Wesprzyj Więź.pl

Stanowisko rzecznika to pokłosie artykułu Zbigniewa Nosowskiego, który ukazał się w jesiennej „Więzi” oraz niedawnej wizyty abp. Lengi w programie TVP „Warto rozmawiać”.

Pełny tekst komunikatu:

W związku z dyskusją nt. wypowiedzi abp. Jana Pawła Lengi, przypominam, że abp Lenga nigdy nie był i nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski. Informowałem o tym w kwartalniku Więź (Jesień 2019, 3 [677]). Wypowiedzi abp. Lengi nie można więc w żaden sposób utożsamiać z Konferencją Episkopatu Polski. Nie można ich też traktować jako stanowiska polskich biskupów.

Należy wyrazić ubolewanie, że abp Lenga występuje w środkach społecznego przekazu i wprowadza wiernych w błąd.

Wesprzyj Więź

Informuję, że abp Lenga nie reprezentuje Kościoła katolickiego w Polsce.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 22 stycznia 2020 r.

Podziel się

Wiadomość

W 100% popieram arcybiskupa Lengę! Trageią polskiego Kościoła jest to, że na jego czele stoją takie miernoty jak Polak czy Ryś, promuje się anty-księży typu Lemańskiego, natomiast zwalcza się prawdziwych pasterzy, takich jak arcybiskup Lenga czy chayzmatyczny kapłan Jacek Międlar.

Nie jestem usatysfakcjonowana. Co z tego, że arcybiskup Lenga nie reprezentuje Episkopatu? Skoro nosi tytuł i staje za ołtarzem, reprezentuje ten sam Kościół. I sieje zamęt. Episkopat razem z księdzem rzecznikiem powinni jednak pomyśleć o reakcji, która będzie odpowiadała na wyzwanie, będzie adekwatna. W mojej ocenie wyzwaniem jest rosnąca liczba księży, która w roli pasterzy błąka się bezładnie, prowadząc ludzi tam, gdzie nie ma miłości. A Episkopat robi w tej sprawie o wiele za mało.

Proszę wskazać, gdzie Abp. Lenga się mylił w wywiadzie! Gdyby Pani miała podstawową nawet wiedzę z Katechizmu Kościoła to wiedziałaby Pani kto powinien podlegać krytyce i z całą pewnością nie powinien to być Abp Lenga.

Ehh to już trzeba należeć do “klubu” episkopatu żeby mieć monopol na prawdę…?! Może na całe szczęście Abp. Lenga nie należy do episkopatu bo by go spacyfikowali. Słowa, które mówi są słowami z Pisma Świętego i Katechizmu KK a nie tak jak modernistyczne m…ty, które za zaszczyty oddają Kościoły na pastwę protestatntów, muzułmanów i żydów!. Czekam kiedy zrobią dni buddyzmu, ateizmu pachamamy i innych bożków w KK w imię nieokreślonego poszukiwania dialogu zwanego dla niepoznaki ekumenizmem.

Ależ abp głosi prawdę Chrystusa posiłkuje się Pismem św, KKK , Tradycją – więc o co chodzi? Czyżby był jakąś przeszkodą dla określonych grup, osób.
Jakoś te komunikaty rzecznika wydają się poprawne politycznie, to już kolejny…
Rzecznik powinien głosić prawdę ale tylko prawdę Chrystusa. Mówcie tak tak nie nie co ponadto…. Niech pan Nosowski wróci do nauczania Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego, JPII. Dla mnie abp jest kapłanem niezłomnym.

w Pełni Popieram x Arcybiskupa Lengę. Wzywam x Rytla-Andrianika do wyjaśnienia, gdyż jego wypowiedz jest rodzajem manipulacji, gdyż jest niejasna i nie podaje szczegółw dotczących krytyki. W wypadku braku wyjasnien wzwam x Rytla-Andrianika do podania sie do dymisji, gdyz sieje on zgorszenie w Kosciele.