Wydawnictwo Więź, Black Friday 2023

Jesień 2023, nr 3

Zamów

Franciszek zniósł tajemnicę papieską w sprawach pedofilii

Papież Franciszek podczas spotkania z biskupami w katedrze wawelskiej 27 lipca. Fot. Mazur/episkopat.pl

Oznacza to, że skargi, zeznania i dokumenty dotyczące przypadków wykorzystywania seksualnego przechowywane w archiwach dykasterii watykańskich, a także w archiwach diecezji, które do tej pory podlegały tajemnicy papieskiej, mogą zostać przekazane urzędnikom śledczym poszczególnych krajów, które o to poproszą.

Papież Franciszek na mocy reskryptu z dnia 17 grudnia zniósł otoczenie tajemnicą papieską sprawy postępowań wobec duchownych oskarżonych o wykorzystywanie małoletnich, przemocy seksualnej i pornografii dziecięcej.

Wesprzyj Więź

Oznacza to, że skargi, zeznania i dokumenty postępowania dotyczące przypadków wykorzystywania seksualnego przechowywane w archiwach dykasterii watykańskich, a także w archiwach diecezji, które do tej pory podlegały tajemnicy papieskiej, mogą zostać przekazane urzędnikom śledczym poszczególnych krajów, które o to proszą.

Jest to „znak otwartości, dostępności, przejrzystości, współpracy z władzami cywilnymi” – stwierdza dyrektor programowy dykasterii ds. Komunikacji, Andrea Tornielli.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Komentarze (2)

Można z całą pewnością stwierdzić, że nie dotyczy to w praktyce tak zwanego biskupiego kościoła w Polsce i jego zwasalizowanych politykierów dojnej zmiany – Wszak to nie ich papież…. Zatem prokuratura się nie odważy…. a episkopat zabroni….

KK to hipokryzja. Nic się nie zmieni. Zawsze to samo. Tak jak “szerzyć wiarę w ubóstwie”, ale poddanych. Tu coraz głośniej to trzeba coś powiedzieć że się działa. Od początku istnienia KK to samo.

Teraz -jest 8 listopada 2020- nareszcie Watykan wydal nakazy i zakazy ws biakupa Henryka Gulbinowicza-kiedy od 2tyg w kraju trwaja demonstracje po ustawie aborcyjnej. Niewiele to znaczy i zmienia ale ten gest to jest w koncu dobra wiadomosc

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.