Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kard. Turkson: Greta Thunberg jest wzorem i świadkiem troski o nasz wspólny dom

Greta Thunberg podczas Szczytu Klimatycznego ONZ 23 września 2019 roku w Nowym Jorku. Fot. United Nations Photo

Jej działalność w obronie środowiska naturalnego jest spójna z nauczaniem Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka w tej dziedzinie – mówi kard. Peter K. Turkson, prefekt Dykasterii ds. Służby Integralnemu Rozwojowi Ludzkiemu.

Wypowiedź kard. Turksona jest do ogłoszenia przez amerykański magazyn „Time” młodej Szwedki Człowiekiem Roku 2019.

Greta „bardziej niż wzorem jest świadkiem zaangażowania na rzecz zachowania i troski o wspólny dom” – oświadczył kard. Turkson. Zwrócił uwagę, że co jakiś czas niektórzy wprowadzają „rozdział między uwagą poświęcaną środowisku naturalnemu a wiarą i należy to powoli przezwyciężać”. Przypomniał, że „dla ludu Biblii wierność Panu zakłada zaangażowanie na rzecz najsłabszych w społeczeństwie i w środowisku naturalnym, istnieje spójność w nauczaniu Kościoła, a uwaga poświęcana ubogim zbiega się z uwagą na rzecz środowiska naturalnego, wszystko to jest ze sobą połączone”.

Wesprzyj Więź.pl

Pochodzący z Ghany kardynał nie poprzestał jednak na koncepcji „wspólnego domu”, często przywoływanej przez obecnego papieża, ale stwierdził, że „ekologia ludzka”, o której mówił Jan Paweł II, jest tożsama z „ekologią integralną”, lansowaną przez Benedykta XVI i Franciszka. Dlatego – jego zdaniem – dyskurs, którym posługuje się Thunberg, również wykazuje ciągłość z wypowiedziami obu poprzednich papieży.

W obliczu przyszłości, której nie można zapewnić, gdyż nie dba się o środowisko naturalne, protest Grety i jej świadectwo zwracają uwagę na konieczność bycia spójnym w trosce o środowisko i o osoby żyjące na naszej planecie – tłumaczył hierarcha. Wyjaśnił, że na tym właśnie polega „spójność z nauczaniem Kościoła”. Dodał, że na tej samej zasadzie „nie można wielbić Pana i odsuwać na bok troski o środowisko naturalne i o innych”.

Wesprzyj Więź

Portal Vatican News, który poinformował o tej wypowiedzi kard. Turksona, przypomniał przy okazji, że papież Franciszek przyjął Gretę Thunberg na audiencji 17 kwietnia, zachęcając ją do dalszej działalności. „W swej walce o tworzenie świadomości zmian klimatycznych Greta przemierzyła pół świata, aby spotkać się z szefami państw, wzywać rządy, kierować strajkami z młodzieżą z innych krajów” – podsumował jej dotychczasową działalność watykański portal.

Thunberg zapoczątkowała inicjatywę szkolnych strajków nazywanych Piątkami dla Przyszłości (Fridays for Future), jest też inicjatorką globalnego ruchu „Młodzież dla klimatu”. Przemawiała między innymi w trakcie szczytów klimatycznych ONZ w Katowicach, Madrycie i Nowym Jorku.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

A tu kolejne zderzenie realiów z fikcją z socjal mediów: oto biedna dziewczynka wraca do domu pociągiem, siedzi na podłodze, bo nie ma miejsca, wrzuca takie zdjątko w socjal media, ale reakcja “Deutsche Bahn wydało jednak oświadczenie nt. podróży Thunberg. Podkreślono, że nie tylko młoda działaczka na rzecz klimatu otrzymała miejsce w pierwszej klasie – przyznano je również osobom, które z nią podróżowały.”- od razu, po raz kolejny pokazuje zakłamanie i wykorzystywanie w sumie tego biednego i chorego dziecka.
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/greta-thunberg-pisze-ze-podrozowala-na-podlodze-pociagu-deutsche-bahn-nieprawda/6ckjse4

“Biedne i chore dziecko” – to pełen hipokryzji i fałszywej troski sposób deprecjonowania przesłania Grety i jej dokonań. Greta ma prawie 17 lat. W jej wieku niejedna młoda dziewczyna już sporo dokonała. Proszę sprawdzić ile lat miała Joanna d’Arc, ile królowa Jadwiga. A ciekawe ile lat miała Miriam, gdy przyszedł do niej anioł?
A jakie są Pani dokonania życiowe, które upoważniają Panią do tego pełnego wyższości tonu?

Działania Grety są bardzo chwalebne. Walka o utrzymanie w ryzach klimatu to walka o nasze przetrwanie. Apelują o to kolejni papieże – Jan Paweł II, Benedykt XVI oraz Franciszek. Jeżeli nawet działalność Grety jest wykorzystywana politycznie (bo jest!) to nic to w porównaniu z rangą problemu wymagającego szybkiej reakcji. Można jednak zadać pytanie – kto finansuje podróże Grety. Jakoś to mało transparentne. I to jest źródłem podejrzeń. Mo.że się np. okazać, że to ci sami ludzie lobby anty-węglowego, którzy opracowują certyfikaty UE na inny rodzaj energii (np. jądrowej). Za tym kryje się wielka kasa. Sama działalność Grety jest pożyteczna, ale aby odniosła swój skutek musi być transparentna. Inaczej dla wielu jest niewiarygodna. I nie ma się co temu dziwić.