Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ewangelicki proboszcz dziękuje za Tęczowy Piątek

Ks. Michał Jabłoński, proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej. Fot. Więź

Pragnę Państwu podziękować i pogratulować organizacji Tęczowego Piątku. Podziwiam Państwa postawę – napisał ks. Michał Jabłoński, proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej, do dyrekcji i nauczycieli warszawskiego liceum. Zapowiada wzięcie udziału w akcji.

Ks. Michał Jabłoński jest proboszczem parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie przy ul. Solidarności. W przeddzień Tęczowego Piątku – akcji organizowanej w szkołach przez Kampanię Przeciw Homofobii, aby wesprzeć nastolatków LGBT+, doświadczających dyskryminacji oraz przemocy psychicznej – napisał list do dyrekcji oraz nauczycieli I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jama Saheba Digvijay Sinhji.

Wesprzyj Więź

„Pragnę Państwu podziękować i pogratulować organizacji Tęczowego Piątku, który ma się odbyć w Państwa szkole w piątek, 25 października br. Zważywszy na reakcje przeciwne i nieprzychylne tej akcji, reprezentowane przez niektóre środowiska społeczne i polityczne, tym bardziej podziwiam Państwa postawę, która wymaga odwagi, determinacji i zaangażowania w sprawy młodzieży LGBTQI. Stąd też z satysfakcją i radością przyjąłem zaproszenie na obchody Tęczowego Piątku w Państwa Szkole. Jestem pewien, że przyświeca Państwu i Szkole zasada wychowywania w poszanowaniu drugiego człowieka, szerzenia światła tam, gdzie jest mrok, wiedzy tam, gdzie jest ignorancja i szacunku tam, gdzie jest pogarda” – pisze ks. Jabłoński.

Wesprzyj Więź.pl

Nieprzychylny wobec Tęczowego Piątku jest polski rząd. Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje na ten sam dzień akcję „Szkoła Pamięta” – zachęca, by uczniowie szli uprzątnąć groby. Instytucje Kościoła katolickiego informują rodziców, jak przed Tęczowym Piątkiem „ochronić dziecko”.

JH

Podziel się

Wiadomość

Wydaje mi się, że zamieszczenie powyższego tekstu pokazuje to aż nadto wyraźnie. Nie powinno mnie to właściwie dziwić: skoro się powiedziało a, to nie pozostaje nic innego jak kontynuować z resztą alfabetu. Skoro “Więź” stanęła po tej stronie sporu kulturowego, która uznaje homoseksualizm za normę, a nie odstępstwo od niej, jak uczy – mądrze i prawdziwie – nasz Kościół, to nic dziwnego, że promocja homoseksualizmu wobec dzieci i młodzieży nie budzi cienia sprzeciwu środowiska głoszącego “krytyczną ortodoksję”. W tej materii krytycyzm uchyla ortodoksję. Nie zamierzam oddawać kolejnej salwy grochem o ścianę – pozostaje mi tylko znak (bezsilnego) sprzeciwu wobec takiej postawy.

Jestem ewangelikiem, augsburskim. I jutro odbędę rozmowę z moim proboszczem…
Co innego szacunek i miłość do drugiego człowieka, co innego promowanie tego co jest hm jak tu nikogo nie urazić? -> niewłaściwe.
Gdy rozmawiam z innymi parafianami, zwłaszcza gdy czekamy na nasze dzieci podczas lekcji religii, stanowisko jest jedno i jednoznaczne – i nie takie jak prezentuje ksiądz Jabłoński.
Może to kwestia poszczególnych parafii? Może regionu Polski? Jedno jest jednak pewne, polscy luteranie to nie luteranie szwedzcy. I często bliżej nam do Was braci katolicy niż myślicie. Pozdrawiam!

A ja się zgadzam z księdzem Jabłońskim.Nie widzę żadnego promowania (co to w ogóle znaczy?) homoseksualizmu czy czegokolwiek ze skrótu lgbt.Tęczowy piątek miał na celu uświadamianie młodzieży,że wśród niej są również młodzi ludzie o innej orientacji i że nie jest to powód aby z nich drwić czy też prześladować w jakikolwiek sposób.Jasna sprawa seks analny pomiędzy dwoma mężczyznami jest grzechem o czym mówi Biblia,ale to nie uprawnia kogokolwiek do bicia czy wyzywania takich osób.