Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Szef konferencji europejskich episkopatów: Populizm zagraża demokracji

Arcybiskup Luksemburga Jean-Claude Hollerich, przewodniczący COMECE. Fot. Guy Wolff / Église catholique à Luxembourg

Stanowisko Kościoła jest bardzo jasne: jesteśmy przeciwko populizmowi, jesteśmy za prawami człowieka, jesteśmy za demokracją – mówi kardynał nominat Jean-Claude Hollerich, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Kardynał nominat Jean Claude Hollerich udzielił wywiadu tygodnikowi „The Tablet”. Mówił w nim o współczesnym zagrożeniu populizmem. – Populizm jest bardzo niebezpieczny w tym sensie, że nie stawia się już pytań. Daje bardzo prostą odpowiedź, a takie proste odpowiedzi są dziś popularne. O wiele trudniej jest przedstawić złożoną sytuację i znaleźć złożone rozwiązanie – analizował arcybiskup Luksemburga.

Dodał, że rozwiązania, jakie populizm proponuje, „nie utrzymają się i nie przetrwają próby, ponieważ rzeczywistość jest bardziej złożona”. – To bardzo, bardzo niebezpieczny moment w historii demokracji. A jeśli spojrzycie w historię, to stulecia praw człowieka i demokracji są w niej bardzo rzadkie – podkreślił przewodniczący COMECE.

Wesprzyj Więź.pl

– Stanowisko Kościoła jest bardzo jasne: jesteśmy przeciwko populizmowi, jesteśmy za prawami człowieka, jesteśmy za demokracją – podkreślił arcybiskup Luksemburga.

Za znaki wielkich zmian uznał on dojście do władzy skrajnie prawicowej Ligii Północnej we Włoszech, a także chaos spowodowany brexitem i rośnięciem w siłę populistycznych polityków w Wielkiej Brytanii. – Kiedy patrzy się z zewnątrz na to, co dzieje się w Zjednoczonym Królestwie, nie można już tego zrozumieć – powiedział.

Zaznaczył, że osobiście jest przeciwnikiem brexitu, ale opowiada się za uszanowaniem woli Brytyjczyków, wyrażonej w referendum z 2016 r. Jednak konieczne jest, jego zdaniem, wypracowanie umowy z UE, gdyż żaden europejski kraj nie powinien być „karany czy marginalizowany”, jako że stoi to w sprzeczności z „ideą europejską”. – Nawet kiedy Zjednoczone Królestwo nie będzie członkiem Unii Europejskiej, pozostanie nadal państwem europejskim i musimy mieć ze sobą dobre relacje. Powinniśmy więc zrobić wszystko, by zawrzeć jak najlepszą umowę. Trzeba znaleźć kompromis – wskazał arcybiskup Luksemburga, dodając, że kompromis nie jest niczym złym, bo pozwala wzajemnie współżyć narodom.

Wesprzyj Więź

Rozmowa dotyczyła także wewnątrzkościelnego sprzeciwu, który napotyka papież Franciszek. Według pierwszego luksemburskiego kardynała opór wobec papieskich działań ze strony kręgów konserwatywnych i tradycjonalistycznych pochodzi od ludzi, którzy myślą w „systemie zamkniętym”, patrzących w przeszłość, a jednocześnie wciągniętych w modny dziś trend „polityki tożsamości”.

Zauważył, że papież „nie myśli w systemach zamkniętych”, tylko „kładzie Ewangelię na stół i mówi, że wszyscy mamy iść razem drogą synodalną, by podjąć konsekwencje tej Ewangelii”. – Wszyscy potrzebujemy nawrócenia. I jeśli zgodzimy się na osobiste nawrócenie, na duszpasterskie nawrócenie Kościoła, na nawrócenie ekologiczne i inne nawrócenia, do których jesteśmy wezwani, to myślę, że przezwyciężymy wiele problemów – zakończył kardynał nominat.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Z powyższych wypowiedzi wnioskuję, iż kardynał nominat Jean-Claude Hollerich, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) to bardzo kiepska wizytówka Kościoła otwartego. Żal.