Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Damian Wyżkiewicz CM w „złotej trzynastce” nauczycieli roku

Damian Wyżkiewicz CM. Fot. archiwum prywatne

Ks. Wyżkiewicz CM uczy religii w Zespole Szkół nr 22 im. Emiliana Konopczyńskiego w Warszawie. Właśnie powołał w niej pierwszy w Polsce szkolny klub dyskusyjny „Więzi”.

Jury pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego, wiceprzewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, wybrało na posiedzeniu w redakcji „Głosu Nauczycielskiego” 21 września „złotą trzynastkę” w Konkursie Nauczyciel Roku 2019.

Wesprzyj Więź.pl

Ks. Damian Wyżkiewicz CM z parafii Świętego Krzyża w Warszawie uczy religii w Zespole Szkół nr 22 im. Emiliana Konopczyńskiego w Warszawie. Ks. Wyżkiewicz jest katechetą od 2012 roku. To magister teologii (z licencjatem z filozofii) na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktorant w Polskiej Akademii Nauk. Pisze pracę z filozofii niepełnosprawności. Jest także kapelanem warszawskich wspólnot Wiary i Światła.

Uczy religii wszystkie klasy liceum i technikum po godzinie tygodniowo jako jedyny katecheta w szkole. Ponad 60 proc. uczniów przychodzi na jego lekcje. Oprócz 18 godzin religii prowadzi dodatkowo 8 godzin bezpłatnych zajęć z filozofii, łaciny i muzyki. Ma certyfikat z języka angielskiego i pomaga uczniom w nauce. Przygotowuje uczniów do matury i olimpiady z filozofii.

W swoich lekcjach łączy tematy religijne z filozofią, psychologią, etyką i muzyką, dlatego uczestniczą w nich także uczniowie deklarujący się jako niewierzący.

Wesprzyj Więź

W tym roku szkolnym zainaugurował pierwszy w Polsce szkolny klub dyskusyjny „Więzi”. Jest tzw. drugim wychowawcą, czyli pomaga wychowawcy w opiece nad powierzoną klasą. Organizuje wyjścia do muzeum, filharmonii, spływy kajakowe. Prowadzi stronę facebookową szkoły.

Konkurs na Nauczyciela Roku to jedna z najważniejszych nagród w środowisku nauczycielskim. Organizowany jest po raz 18. przez „Głos Nauczycielski” i Ministerstwo Edukacji Narodowej (od 2002). Nie jest to plebiscyt. Wyboru dokonuje jury, złożone z przedstawicieli MEN, „GN” oraz ekspertów oświaty na podstawie oceny dorobku danego nauczyciela.

8 października na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta gala, podczas której nominowani i szkoły otrzymają nagrody. Spośród trzynastki zostanie wybrana najlepsza trójka, w tym Nauczyciel Roku 2019. Zwycięzca otrzymuje nagrodę Ministra Edukacji Narodowej, wszyscy – nagrody rzeczowe od sponsorów. Placówka nominowanego otrzymuje prestiżowy certyfikat „Szkoła na medal”.

Podziel się

Wiadomość