Wiosna 2023, nr 1

Zamów

Abp Gądecki do zagranicznych dziennikarzy: Kościół nie utożsamia się z żadną partią

Abp Stanisław Gądecki. Świdnica, 13 czerwca 2019 r. Fot. Episkopat.pl

Przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki przyjął dziś dziennikarzy z jedenastu europejskich krajów. Rozmowa dotyczyła bieżących spraw w Kościele w Polsce, w tym kwestii ochrony życia poczętego, ochrony osób małoletnich, uchodźców i mniejszości seksualnych.

Przedstawiciele zagranicznych mediów przybyli z Francji, Włoch, Szwecji, Belgii, Danii, Węgier, Serbii, Irlandii, Holandii, Portugalii, Wielkiej Brytanii. Po omówieniu sytuacji Kościoła katolickiego w Polsce przez przewodniczącego episkopatu dziennikarze mieli możliwość zadawania pytań. 

Abp Gądecki zaznaczył, że Kościół zawsze broni życia człowieka i upomina się o prawo do życia dla najbardziej bezbronnych, którymi są dzieci „pod sercem matek”.

W kwestii nadużyć wobec nieletnich przez niektórych duchownych abp Gądecki podkreślił, że nie tylko na poziomie ogólnopolskim, ale także w diecezjach są odpowiednie wytyczne i narzędzia, aby zapobiegać przestępstwom.

Odnosząc się do pytań o przyjmowanie uchodźców, przewodniczący episkopatu zaznaczył, że Kościół w Polsce jest w jedności w Kościołem powszechnym i papieżem Franciszkiem. Przypominał, że decyzja o tym, ilu uchodźców może przyjąć dany kraj, zależy od jego rządu. Mówił także, że Polska przyjęła blisko dwa miliony osób z Ukrainy, które łatwo się integrują i pracują w wielu miejscach.

Wesprzyj Więź

Na pytanie dziennikarza, na czym polega zagrożenie płynące z ideologii LGBT, abp Gądecki odpowiedział, że stoi ona w sprzeczności z wartościami chrześcijańskimi. 

Dziennikarze z zagranicy byli również zainteresowani stosunkiem przedstawicieli Kościoła w Polsce do polityki krajowej i unijnej. – Kościół nie utożsamia się z żadnym ugrupowaniem politycznym. Nie jest po stronie prawicy, lewicy ani po stronie centrum. Kościół winien stać po stronie Ewangelii – powiedział abp Gądecki. Co do zbliżających się wyborów stwierdził, że Kościół zachęca do popierania osób, które reprezentują wartości chrześcijańskie.

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość

Komentarze (4)

Być może Kościół się nie utożsamia, ale wielu duchownych jak najbardziej i wcale się z tym nie kryją.

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.