Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Gądecki do zagranicznych dziennikarzy: Kościół nie utożsamia się z żadną partią

Abp Stanisław Gądecki. Świdnica, 13 czerwca 2019 r. Fot. Episkopat.pl

Przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki przyjął dziś dziennikarzy z jedenastu europejskich krajów. Rozmowa dotyczyła bieżących spraw w Kościele w Polsce, w tym kwestii ochrony życia poczętego, ochrony osób małoletnich, uchodźców i mniejszości seksualnych.

Przedstawiciele zagranicznych mediów przybyli z Francji, Włoch, Szwecji, Belgii, Danii, Węgier, Serbii, Irlandii, Holandii, Portugalii, Wielkiej Brytanii. Po omówieniu sytuacji Kościoła katolickiego w Polsce przez przewodniczącego episkopatu dziennikarze mieli możliwość zadawania pytań. 

Abp Gądecki zaznaczył, że Kościół zawsze broni życia człowieka i upomina się o prawo do życia dla najbardziej bezbronnych, którymi są dzieci „pod sercem matek”.

W kwestii nadużyć wobec nieletnich przez niektórych duchownych abp Gądecki podkreślił, że nie tylko na poziomie ogólnopolskim, ale także w diecezjach są odpowiednie wytyczne i narzędzia, aby zapobiegać przestępstwom.

Odnosząc się do pytań o przyjmowanie uchodźców, przewodniczący episkopatu zaznaczył, że Kościół w Polsce jest w jedności w Kościołem powszechnym i papieżem Franciszkiem. Przypominał, że decyzja o tym, ilu uchodźców może przyjąć dany kraj, zależy od jego rządu. Mówił także, że Polska przyjęła blisko dwa miliony osób z Ukrainy, które łatwo się integrują i pracują w wielu miejscach.

Wesprzyj Więź

Na pytanie dziennikarza, na czym polega zagrożenie płynące z ideologii LGBT, abp Gądecki odpowiedział, że stoi ona w sprzeczności z wartościami chrześcijańskimi. 

Dziennikarze z zagranicy byli również zainteresowani stosunkiem przedstawicieli Kościoła w Polsce do polityki krajowej i unijnej. – Kościół nie utożsamia się z żadnym ugrupowaniem politycznym. Nie jest po stronie prawicy, lewicy ani po stronie centrum. Kościół winien stać po stronie Ewangelii – powiedział abp Gądecki. Co do zbliżających się wyborów stwierdził, że Kościół zachęca do popierania osób, które reprezentują wartości chrześcijańskie.

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość